20’lik Dişin Çekimini Gerektiren 5 Durum

20’lik diş genelde 17-25 yaş aralığında görülen ve çekilmeleri zorunlu olmayan sürme dişlerdir. Düzgün ve diğer dişleri olumsuz etkilemeyecek şekilde çıkıyorlarsa çekilmeleri gerekli değildir. Ancak bazı durumlarda mutlaka 20’lik dişlerin çekilmesi adeta mecburidir.

Diş Çürüğü

 20’lik diş çıkarken veya çıktığında besin artıklarından dolayı zamanla çürüme başlayabilir ve çevresindeki dişlerde de apse veya enfeksiyona neden olabilmektedir. Şiddetli ağrı ve acıya neden olan bu durumlarda mutlaka dişin çekilmesi gereklidir.

Diş Apsesi

 Henüz tam çıkamamış diş söz konusu olduğunda oluşan enfeksiyonun yumuşak dokuya da yayılması sonucu apse oluşmaktadır. Ağrı, şişlik ve ateşe neden olan diş apsesi ileri evrede ağızda enfeksiyonun yayılmasıyla lenfler aracılığıyla yanak ve boyun bölgesine inmesi de söz konusudur.

Diş Baskısı Ağrısı

 20’lik diş çıkarken yanındaki dişlere baskı yaratmaktadır. O dişlere zarar veren ve aşındıran bu tür baskılar hem estetik hem de biyolojik açıdan diş çekimini mecburi kılmaktadır.

Estetik veya Ortodontik Kaygı

 Diş baskısına bağlı olarak 20’lik diş çıkarken diğer dişlere bir kuvvet uyguladığı için bu kuvvet dişlerde zamanla çapraşık oluşuma veya dizilimin bozulmasına sebebiyet vermesi de oldukça zararlıdır.

Kist Tehlikesi

 20’lik dişin çıkması esnasında bazen kist oluşumları görülebilmektedir. Bu tür kist oluşumlarının zamanla büyüyerek çene kemiğinde aşınmalara neden olması da bazı vakalarda rastlanmaktadır. Çene kemiğini zayıflatan bu tür riskler ileride daha büyük sorunlara neden olabileceği için 20’lik diş için kist oluşumu tespiti dişin çekilmesi için gerekli bir işlemdir.

Bu konuda bir diş hekiminin tetkik ve muayeneleri sonucunda gerekli olan en doğru karar ve tedavi şekli belirlenirken her hastanın durumunun özel olduğu unutulmamalıdır. Çünkü diş yapısı, çene kemiği durumu, diş köklerinin özellikleri ve yaş gibi faktörler önemlidir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Diş Macunlarında Bu Maddeler Varsa Dikkat! başlıklı makalemizde ağı ve diş sağlığı, diş macunu içeriği ve diş macunu markaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın