Saçlar Neden Beyazlar ?

Saçlar neden beyazlar ?

Saç kılı insan vücudunda en hızlı uzayan kıllardır. Saçlar günde ortalama olarak 0,3 mm büyüme gösterir. Saçlar büyürken saça rengini veren pigmentler saç rengi tonunu belirler. Bir insanda saçlar beyazlamaya başladığında tüm saçların tamamen beyazlaması 10 seneyi geçer. Tabiki bu durum kişiden kişiye değişmektedir.

Saça renk veren pigmentler mavi, sarı ve kırmızı renktedir. Sarı renk en içte yer alır. Mavi en dışta, kırmızı ise ortada yer alır. Saç rengi farklı kimyasal kullanılarak açılırken en üstteki mavi tabakayı tahrip ederek kızıl tabaka ortaya çıkar. İşleme devam edildiğinde zamanla sarı tabaka ortaya çıkar ve daha sonra beyaza kadar gider. Saç rengini açma işlemi saç köklerine zarar vermez. Ancak saçların daha zayıf ve kırılgan olmasına neden olur.

Saç neden beyazlar ?

Saçların beyazlamasının nedeni saçlara rengini veren renk pigmentlerinin azalması veya tamamen yok olmasından kaynaklanır. Renk pigmentlerinin azalması farklı nedenlere bağlı olabilmektedir. Genetik yatkınlık renk pigmentlerinin azalmasında en büyük etkendir. Diğer nedenler ise renk pigmentlerinin faaliyetini devam ettirmesi için gereken maddenin vücutta bulunmamasından olabilir. Geçirilen ağır rahatsızlıklar , kronik hastalıklar, ruhsal sıkıntılar ve geçirilen travmalar renk pigmentlerinin azalmasına saçların beyazlamasına neden olabilmektedir. Beyazlayan saç dökülmelere karşı daha dayanıklı olur. Saçlar beyazladığında doğal rengini geri kazanamaz. Sadece saç boyası ve diğer saç tonunu koyulaştıran ürünler ile geçici olarak saç rengi tonunu değiştirebilir.

Beyaz saç neden dökülmez?

Rengini tamamen yitiren saçlar artık kalıcıdır. Beyaz saçlar dış etkenlere karşı ve kimyasallara karşı daha dayanıklıdır. Saça renk veren pigmentlerinin yok olması durumunda artık saçlar çok az maddeyle bile beslenebilir ve daha dayanıklı olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740