Acı Badem ve Tatlı Badem

Acı Badem ve Tatlı Badem

 

Latince adı Amygdalus Communis tır. Badem yaklaşık 10 metre yüksekliğinde beyaz çiçekleri olan, mart ve nisan ayında çiçekleri açan tatlı badem ve acı badem olarak 2 türü olan bir ağaçtır. Çoğunlukla Çin de yetişir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilmektedir.

 

Badem ağacı meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır , sert kabukları kırılarak bademler içinden alınır. Badem çoğunlukla kuru yemiş olarak tüketilir. Tohumlardan badem yağı elde etmek için soğuk pres yöntemi kullanılır.

Güçlü bir besin kaynağı olan tatlı badem kan yapıcı , öksürük kesici ve balgam sökücü etkisi vardır. Badem yağı bebeklerin kabızlık probleminde kullanılan müshil etkisi olan bir yağdır. Az miktar bal ile karıştırılarak kullanılır. Antiseptik etkisi ile hafif yaralanmalara haricen sürülebilir. Vücut çatlaklarında karın ve bacak bölgesinde özellikle hamile bayanların en büyük problemi olan karın bölgesindeki çatlaklarının oluşmasını büyük ölçüde engeller. Badem yağı deri için besleyici , yumuşatıcı ve nemlendirici dır. Hafif yanıklarda badem yağı kullanılarak yanık olan bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Acı badem tohumlarının günde 5 adetten fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Hafif zehirlenmeye neden olabilir. Acı bademin genellikle haricen kullanımı uygundur. Acı badem suyu ve acı badem sütü olarak piyasadaki ticari şekilleri mevcuttur. Acı badem tohumunun mikrop öldürücü etkisi vardır. Göğüs yumuşatır , öksürük kesici , parazit öldürücü ve idrar söktürücü etkisi vardır. Acı badem suyu mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Acı Bademi çiğnemek ağız kokularını giderir. Acıbadem tohumları içerdiği amigdalin maddesi sayesinde kanser hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir. Bu madde normal hücrelerden daha çok kanserli hücreleri etkileyerek kanserin yayılmasını büyük ölçüde engeller.

Acıbadem yenildiğinde baş dönmesi ve mide bulantısı belirtileri varsa en yakın sağlık kurumuna başvurulması gerekir. Badem ağacının kabuğundan elde edilen toz ile banyo hazırlandığında vücuda zindelik , kuvvet ve dinlenmişlik verir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740