Acı badem yağının faydaları

Acı badem yağı

Acı badem yağı, yabani badem ağacının meyvelerinden soğuk pres yöntemle elde edilen bir yağdır. Bu yağın içeriği zehirlidir. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmeli ve satın aldığınız eczane veya aktara kullanımı konusunda sizi bilgilendirmesi için yardım isteyiniz. Zehirli madde içeren acı badem yağının bir ölçeği bir kişiyi ciddi boyutlarda olumsuz etkileyebilir. Acı badem yağının sağlık açısından dahilen yani içilerek kullanımı damla damla olmalıdır. En fazla kullanılması gereken günde 3-5 damladır.

Acı badem yağının cilde faydaları

Acı badem yağı kuru ve çatlamış ciltlere sürülebilir.  Cildin bakımını ve onarımını yaparak çatlamaları giderir. Özellikle kış aylarında, cildin soğuk havalarda etkilenmemesi için koruyucu olarak sürülebilir.

Acı badem yağı saç diplerine uygulandığında kökleri besler ve güçlendirir. Saçların dökülmelere karşı daha güçlü ve dayanıklı çıkmasını sağlar. Saçları besleyerek kırılmaları azaltır.

aci-badem-yagi

Acı badem yağının vücuda faydaları

  • Beden yorgunluğu

Acı badem yağı vücutta enerji üretiminin artmasını sağlar, yorgunluk ve halsizlik önler. Sabah 2 damla acı badem yağı her hangi bir yiyeceğe veya içeceğe karıştırılarak tüketilebilir.

  • Zihin yorgunluğu

Acı badem yağı beyin fonksiyonlarının artmasını sağlar. Bu sayede beyin yorgunluğu azalır. Düşünme ve odaklanmayı artırır. Ayrıca hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı azaltır.  Sabah 2 damla acı badem yağı beyin fonksiyonlarının artması için yeterlidir.

  • Kabızlık

Acı badem yağı mide ve bağırsakları yumuşatarak kabızlık probleminin giderilmesini sağlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık, gaz ve şişkinlik problemlerini azaltır.

  • Göğüs yumuşatıcı

Acı badem yağının en çok bilinen faydası göğüs yumuşatıcı özelliğidir. Göğüs yumuşatıcı özelliği sayesinde balgam sökmeyi kolaylaştırır ve öksürüğün rahatlamasını sağlar. Öksürükten kaynaklanan göğüs ağrısını azaltır. Acı badem yağı öksürük için ılık suyun içine 2 veya 3 damla katılarak kullanılabilir.

  • Böbrek hastaları

Acıbadem yağı böbrek fonksiyonlarının artmasını sağlar. Böbrek çalışmasını düzenler ve vücuttan idrar atımını dengeler. Böbrek fonksiyonlarını düzenlemek için acı badem yağı günde 2 veya 3 damla kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740