Acı Çehre

Acı çehre (Akdiken)

Acı çehre (Akdiken) , ilkbahar aylarının sonlarında çiçekler açan, bezelye büyüklüğünde ve acı lezzetli meyveleri olan ve yaklaşık 2 metre uzunluğunda çalı görünümlü bir ağaçtır. Çoğunlukla Avrupa ülkelerinde yetişmektedir. Nemli ortamları seven bir ağaçtır. Ülkemizde nadiren Karadeniz bölgesinde rastlanmaktadır. Sonbaharda meyveleri toplanır ve çeşitli ürünler elde edilir. Kurutulmuş meyvelerinden çay elde edilerek yada yemiş olarak tüketilir. Meyvelerinin acı lezzeti olmasından dolayı ismine acı çehre denilmiştir. Acı çehre meyveleri zayıflatıcı özelliğinden dolayı kullanımı oldukça yaygındır. Acı çehre çay olarak yada sade meyvesini yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi olduğundan yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi faydasını daha da artırır. Aynı zamanda zayıflatıcı etki sağlaması için de aynı şekilde yoğurt ile karıştırılıp tüketilebilir.

Acı çehre çayının faydaları

Kurutulmuş acı çehre meyvelerinden elde edilen çayın zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır. Acı çehre çayı bağırsakları hızlandırır ve yağların vücuda depolanmadan dışarı atılmasını sağlar. Bu etkisi sayesinde diyet yapan kişilere yardımcı olur ve daha hızlı kilo vermeyi sağlar. Bağırsak çalıştırıcı etkisi ile ishale neden olabilir. Bağırsaklardan su emilimini azaltır. Bu yüzden acı çehre çayı kullanan kişiler vücudun susuz kalmaması için gün içinde bol su tüketmeleri gerekir. Çok fazla kullanmak ishali artırabilir ve mide ağrılarına, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Günde 2 defa acı çehre çayı içilmesi önerilir.

Acı çehre meyvesi

Acı çehre meyveleri acı lezzetinden dolayı sade olarak yenmesi biraz zordur. Ancak yoğurt ile birlikte karıştırılarak yenilebilir. Yoğurt bağırsaktaki faydalı bakterileri artırarak acı çehre meyvesinin  ishal yapmasını engellemiş olur. Acı çehre çayının ishal yapıcı etkisinden rahatsız olanlar meyvelerini yoğurtla karıştırıp tüketebilir. Sabah ve akşam 10 adet acı çehre meyvesi zayıflatıcı etki için idealdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Acı Çehre (2 Yorum)

  1. Zayıflamak için öncelikle detoks gerekli yabancı maddelerin vücuttan atılması için sonrasında ise sıkı bir diyet kaçamaksız zayıflamazsan görüşürüz buraya yaz

  2. Bi ara ne kullanmıştık bu çaydan zayıflamak için, nedense zayıflama için çıkan ürünlerin bir çoğu bir dönem popüler oluyor sonra sönüyor ve yerine başka bi ürün çıkıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740