Acı Elma Yağı (Adaçayı Yağı)

Acı elma yağının faydaları

Ülkemizde doğal olarak yetişmeyen, Amerika ve Avrupa kıtasında birden fazla çeşidi olan ve acı elma yağı olarak bilinen adaçayı yapraklarının yağıdır. Adaçayı yağının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri arasında en fazla faydası bulunan salvia officinalis türüdür. Adaçayı yağı arasında en fazla kullanılan ve etki gösteren cinsidir. Adaçayı yapraklarından su buharı distilasyonu ile edilir. Anti bakteriyel.ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Ülkemizde yetişen cinsi salvia triloba dır. Ülkemizde salvia triloba latincesiyle bilinen bitkiye acı elma yağı denmektedir. En yaygın kullanım alanı bebeklerin gaz probleminin giderilmesinde kullanılır.

Acı elma yağının faydaları

Acı elma yağının en yaygın kullanım alanı gaz giderici özelliğidir. Bebeklerin karın bölgesine masaj yapılarak sürüldüğünde gaz giderici özelliği olduğu düşünülmektedir. Ancak acı elma yağı haricen sürüldüğünde gaz gidermeyebilir. Sadece ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Acı elma yağı ile karın bölgesine yapılan masaj ile bebekler rahatlatabilir. Ancak doğrudan gaz giderici özelliği olduğu kanıtlanmış bir fayda değildir.

Romatizma: Romatizmal ağrılara ve tutulmalara karşı yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürüldüğünde ağrıyı büyük ölçüde azaltır. Kaş tutulması ve özellikle boyun tutulmasına sürülebilir.

Sertleşmiş deri: Dirsekler, dizler ve topuklardaki sertleşmeleri yumuşatır ve sağlıklı bir deri oluşumunu sağlar. Vücudumuzdaki kalınlaşmış ve nasırlaşmış deriyi  nemlendirerek , çatlamaları önler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740