Adet ağrılarına bitkisel çözüm

Adet dönemi

Adet dönemi kadınlar için oldukça sıkıntılı geçen bir dönemdir. Bu dönemde bayanlarda oluşan ağrı; strese, gerginliğe ve sinirlilik haline neden olmaktadır.

Adet döneminde kullanilabilecek ağrı kesiciler veya diğer kimyasallar adet kanamasının kesilmesine neden olmakta ve enfeksiyonlara sebebiyet vermektedir. Adet döneminde oluşan tüm olumsuzluklar için bitkisel yöntemlere başvurulabilir. Bitkisel yöntemler ile ağrılar hafifler, gerginlik ve diğer olumsuzluklar azalır.

Adet döneminde kullanilabilecek doğal yöntemler

Ananas (bromelain)

Ananas yumuşatıcı etkisinden dolayı adet döneminde tercih edilmesi gerekir. Rahim duvarındaki kasılmaları azaltarak ağrıları hafifletir. Adet döneminden önce veya adet dönemi esnasında tüketildiğinde adet döneminde oluşan karın ağrısı dahil, tüm ağrılarda etkili olmaktadır.

ananas

Hayıt meyvesi (Vitex)

Hayıt meyvesi adet döneminde oluşan bütün sıkıntıların giderilmesinde kullanılır. Kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasını sağlar ve adet döneminde oluşabilecek tüm sıkıntıları azaltır.

hayit

 

Huş ağacı yaprağı (birch leaf)

Huş ağacı yaprağı adet döneminde kullanılması gereken bitkisel yöntemlerden biridir. Huş ağacının kurutulmuş yaprakları çay halinde tüketilebilir. Huş ağacı yaprakları adet döneminde oluşan karın ağrısı ve baş ağrısını hafifletir.

hus-yapragi

Mayıs papatyası (chamomile)

Mayıs papatyası yumuşatıcı etkisinden dolayı vücuttaki kasları gevşeterek ağrıları hafifletir. Rahim kasılmasından dolayı oluşan ağrının azalmasını sağlar. Kurutulmuş mayıs papatyası adet döneminde çay halinde tüketilebilir.

papatya

Nane (peppermint)

Adet döneminde oluşan sinirlilik ve gerginlik hallerini azaltır. Nane yaprakları adet döneminde çiğnenebilir. Yada nane çayı içilebilir. Ayrıca adet döneminde naneli sakız çiğnemek ağrıların azalmasını sağlar.

nane

Hindiba bitkisi

Hindiba bitkisi adet döneminde yaşanan şişkinlik ve ağrıları azaltır. Ayrıca adet döneminde oluşan göğüslerdeki hassasiyeti azaltır. Hindiba bitkisinin yaprakları salatalarda kullanılabilir.

hindiba şişkinlik

Kohoş kökü (Black cohosh)

Kohoş kökleri vücuttaki ağrıların hafiflemesini ve depresyonun azalmasını sağlar. Adet döneminde kullanılması faydalı olan bitkiler arasındadır. Kohoş köklerinin kapsülleri aktar ve eczanelerde satılmaktadır.

black_cohosh

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Menopoz Döneminde Cinsel Yaşam başlıklı makalemizde Cinsel isteksizlik, menopoz ve Menopoz dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın