Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde neden ağrı oluşur?

Adet döneminde ağrı oluşmasının sebebi rahimden gelen kanamadır. Yumurtlama döneminde yumurtayı beslemek amacıyla oluşan dokular ve kan damarları adet döneminde vücuttan atılır. Adet kanının kötü kokmasının ve adet döneminde oluşan ağrıların sebebi budur.

Adet ağrıları tamamen kesilmeyebilir. Çok şiddetli ağrı var ise ağrı kesici iğne veya ilaç ile adet ağrıları hafifletilebilir. Ancak adet döneminde ağrı kesici ilaç kullanımı adet kanamasının kesilmesine veya azalmasına neden olabilir.

Adet döneminde ağrının hafiflemesi için yapılması gerekenler:

Öncelikle adet dönemi bayanlar için oldukça hassas bir dönem olduğundan tüm kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır. Sigara, alkol vb zararlı maddelerin tüketimi adet döneminin daha sıkıntılı geçmesine neden olur.

Adet ağrıları sıcak uygulamalar ile hafifletilebilir. Adet ağrısı için karın bölgesine sıcak su torbası uygulanması adet sancısını azaltır. Ayrıca sıcak su ile duş almak ağrıları azaltır ve vücudu rahatlatır.

Adet döneminde dengeli ve düzenli beslenmeye gayret gösterilmelidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol su içilmelidir.

Kahve, kola vb içeceklerin kullanımı adet döneminin ağrılı geçmesine neden olacağından bu tür içeceklerin tüketilmesi azaltılmalıdır.

Adet dönemi egzersizleri yapabilirsiniz. Adet döneminde egzersiz yapmak ağrıların hafiflemesine ve adet döneminde yaşanan ruhsal sıkıntıların azalmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740