Adet Döneminin Uzun Sürmesi

Adet döneminin uzun sürmesi

Adet dönemi en fazla 1 hafta sürer. 1 haftadan fazla süren adet kanamaları fazla olarak kabul edilir ve kansızlığa neden olabilmektedir. Uzun süren adet dönemi ve adet kanaması miktarının fazla olması durumunda jinekoloji muayenesi gerekebilir. Adet döneminde günde en fazla 5 ped değiştirilmesi normal kabul edilir. 5 pedden fazla kullanılması adet kanaması miktarının fazla olduğunu gösterir ve anemi (kansızlık) belirtileri başlayabilir.

Adet döneminin uzun sürmesinin sebepleri nelerdir?

Adet döneminin uzun süresinin sebepleri arasında hormonel bozukluklar, gebelik önleyici rahim içi araç (spiral), rahimde kitle ve ur oluşumu adet döneminin uzun sürmesine ve adet kanaması miktarının fazla olmasına neden olabilir. Adet döneminin uzun sürmesinin etkileyen diğer bir faktör psikolojik durumlardır. Psikolojik bozukluklar vücudun hormonel dengesinin bozulmasına neden olarak adet döneminin düzensizliğine ve uzun sürmesine neden olabilir.

Adet döneminin uzun sürmesine neden olan etkenler araştırılmalıdır. İlgili uzman doktora başvurarak yapılacak tetkikler ve muayene sonrasında adet döneminin uzun sürmesinin nedenleri ortaya çıkabilir. Ayrıca ultrason ve diğer görüntüleme cihazları, adet döneminin uzun sürmesinin etkenlerini ortaya çıkarabilir.

Adet döneminin uzun sürmesine neden olan etkenler bulunduğunda tedavisine başlanır. Eğer rahim içi araç varsa çıkartılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740