Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliği 

Adet düzensizliği tedavisi

 

Adet düzensizliği kadınlarda normal adet gününden önce veya sonra görülmesidir. Sağlıklı bir kadında 28 günde bir görülmesi gerekir. Adet dönemi 3 veya 7 gün arası kanama gerçekleşebilir. Sağlıklı bir kadın adet döneminde ortalama 40 ml kan kaybeder. İki adet arasında, yumurtlama döneminde ufak tefek kan damlacıkları görülebilir. Bu normaldir.

 

Adet süresinin gecikmesi (oligomenore) normal adet gününden sonra adet  olunmasıdır. Adet süresinin gecikmesi menopoz zamanı gelen kadınların menopoz dönemine girme işareti olabilir. Eğer menopoz zamanı değilse ilgili doktora başvurulur gereken tedavi yapılması gerekir.

Adet süresinin sıklaşması (polimenore) 21 günden önce adet kanaması yaşanmasıdır. Eğer sürekli adet kanaması erken yaşanıyorsa ilgili doktora başvurulmalıdır.

 

Adet düzensizliği nedenleri

Düzensiz beslenme , diyet ve stres adet düzensizliği nedenleri olabilir. Yeteri kadar  beslenememe vücutta olduğu gibi adet kanamalarının da düzeni etkiler. Stresli olan bayanlarda adet dönemi düzenli olmayabilir.

Doğum kontrol ilaçları bazı kadınların adet düzenini sağlasa da bazı kadınların adet düzenini bozmaktadır.

Aşırı kilo adet döneminin düzensizliğine sebep olur. Hızlı kilo alma veya hızlı kilo verme vücut fonksiyonlarını etkilediği gibi adet düzenini de etkiler.

Troid hastalığı olan bayanlarda adet düzensizliği görülür. Ameliyat ve narkoz adet düzensizliğine yol açabilir. Antidepresan ilaç kullanımı adet düzensizliğinin sebebi olabilir.

Karaciğer rahatsızlıkları ve diyabet hastalığı olanlarda adet düzensizliği görülebilir. Vücuttaki östrojen ve progesteron düzensizliği  adet düzensizliğine neden olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740