Adet Kanaması Kaç Yaşında Başlar?

İlk adet görme (Menarş)

Ülkemizde ortalama adet başlangıç yaşı 12 dir. Adet başlangıç yaşı boya ve kiloya göre değişkenlik gösterebilir. 9 ile 14 yasa arası adet kanaması beklenmelidir. 9 yaşından önce adet kanamasının başlamasına erken menarş denir. Bazı genç kızlarda 18 yaşına kadar adet kanaması görülmeyebilir. Bu duruma primer amenore adı verilir.

İlk adet kanaması kişinin kilosuna ve vücudun yağlanma oranına göre değişmektedir. Aşırı kilolu olan kızlarda ilk adet kanaması daha erken beklenmelidir. Adet dönemi başlayan kızlarda ilk 2 sene adet dönemlerinde düzensizlik görülebilir. Adet kanaması daha fazla olabilir. Bu durum zaman geçtikçe düzeltebilir. Adet başlangıcından 2 veya 3 sene sonra adet düzensizliği ve adet kanama miktarında normalleşme olmuyorsa ilgili uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Erken menarş nedir?

Erken menarş adet döneminin erken yaşta başlamasıdır. Yaş olarak küçük ama gelişimi açısından yaşıtlarına göre daha ileride olan kızlarda erken menarş beklenebilir. 9 yaşından önce adet başlaması anormaldir. 9 yaşından önce başlayan adet kanaması için doktora başvurmakta fayda vardır.

Primer amenore: Adet döneminin geç başlamasıdır. Daha çok soğuk iklim şartlarında yaşayan kızlarda görülmektedir. Yaşına göre gelişimi geride olan kızlarda adet dönemi geç başlayabilir. Tüylenme ve göğüslerde gelişme olmayan kızlarda adet dönemi kanaması daha geç başlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740