Adet kanaması nedir? Neden olur?

adet-donemi

 Adet kanaması nedir?

Adet kanaması yani tıp dilinde menstrüel kanama, rahim iç kısmının belirli zamanlarda dışarı atılmasından dolayı kaynaklanan kanamadır. Ovülasyon döneminde döllenmiş yumurtanın beslenmesi için oluşan damar dokularının dışarı atılmasıdır.

Adet kanamasının başlangıcından bir sonraki adet kanaması başlangıcına kadar olan süreye adet döngüsü denir. Genellikle bu süre 28 gündür. Ancak bu durum her her kadında farklılık gösterebilir. İki adet kanaması arasında geçen süreyi belirlemek için adet kanamasının başlangıcı ele alınmalıdır. Bu süre en az 21 gün en fazla ise 35 gün olması gerekir. 21 günden az veya 35 günden fazla olan adet döngüsü için doktora danışılmalı ve gerekli tedavi olunmalıdır.

Adet dönemi süresi kaç gün olmalıdır?

Adet dönemi süresi normalde 2 ile 7 gün arasıdır. Eğer adet kanaması İki günden az veya 7 günden fazla ise mutlaka bir sorun var demektir. Bu nedenle doktora danışılması ve ilaç tedavisi uygulanması gereklidir.

Adet dönemi ile ilgili halk arasında bilinen bilinen yanlışlar!

Halk arasında adet döneminde banyo yapılamadığı bilinmektedir. Ancak adet dönemindeyken banyo yapılabilir.

Halk arasında adet döneminin kısa sürmesinin zararlı olduğu ve kilo aldırdığı söylenmektedir. Eğer adet dönemi iki günden  daha az sürüyorsa tedavi olunmalıdır.

Halk arasında adet döneminde ağrı kesici kullanımının kısırlığa neden olduğu söylenmektedir. Adetliyken ağrı kesici kullanmanın kısırlığa neden olmadığı belirtilmiştir. Ancak adetliyken ağrı kesici kullanmanın kanamayı azalttığı görülmüştür.

Halk arasında adet kanamasının fazla olmasının iyiye örnek olduğu bilinir. Ancak aşırı adet kanaması kansızlığa neden olabilir. Aşırı adet kanamasında tedavi olunmadığı takdirde kansızlık problemi artabilir.

Adet kanaması esnasında ağrı olması normal midir?

Ülkemizde adet görme yaşındaki bayanların %10 u aşırı ağrılı olmak üzere yaklaşık olarak %50 sinde adet dönemi boyunca ağrı olur. Aşırı adet sancısı normal değildir.

Neden adet görülür?

Yumurtlama dönemi esnasında rahim içi gebeliğe hazırlanır. Rahim içinde döllenmiş yumurtayı besleyecek olan damarlar yumurtlama döneminde oluşur. Gebelik oluşmadığında yumurtlama döneminde oluşan bu dokular vücutta hormon seviyesi düştüğünde rahim iç zarının kanaması ile dışarıya atılır.

Adet döngüsünde gebelik şansının en fazla olduğu zaman hangi günlerdir?

Düzenli olarak adet gören yani iki adet dönemi arasında 28 olan kadınlarda adet başlangıcından ortalama olarak 14 gün sonrasında yumurtalama gerçekleşir. Bu döneme ovülasyon dönemi denir. Yumurtalama gerçekleştiğinde rahim içerisinde yaklaşık 24 saat canlı kalır. Erkekten gelen spermler ise rahim içerisinde ortalama 3 gün canlı kalabilir. Gebelik düşünenlere bu zaman içerisinde iki günde bir cinsel ilişki önerilir.

Adet düzensizliği önemli midir?

Adet görmeye yeni başlamış ve menopoz dönemi yaklaşan bayanlarda adet düzensizliği görülebilmektedir. Ancak gelişim çağını tamamlamış ve üreme çağına girmiş bayanlarda adet düzensizliği olmaması gerekir. Çoğunlukla adet gecikmesi problemi fazladır. Adet gecikmesinin nedeni ya gebeliktir ya da başka bir sağlık sorunudur. Adet gecikmesi durumunda ilk yapılması gereken gebelik testidir. Doğum kontrolü için kullanılan ilaçların veya uygulanan yöntemlerin hiçbiri %100 oranda koruma sağlayamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740