Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

AĞIZ KOKUSU 

 

Ağız kokusu problemi günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biridir. Ağız kokusu problemi günümüzde her 5 kişiden 2 sinde şiddetli olarak bulunur. Sizi ve çevrenizdekileri olumsuz etkileyen ağız kokusu kişinin ve karşısındakinin bunu hissettiği anda özgüven kaybı oluşturur. Ağız içindeki faktörlerden kaynaklanan ağız kokusu bir hastalık belirtisi değildir. Örneğin ağızdaki çürük dişlerden, diş aralarındaki yemek kalıntılarından ve dildeki bakterilerden ağız kokusu oluşabilir. Ağız temizliği yapıldıktan sonra nefesiniz hala koku yapmaya devam ederse bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Reflü hastalığı bulunan kişilerde mide kaynaması olduğundan, yedikleri besinlerin boğaza çıkması sonucunda nefes kokusu yapabilir. Boğaz ve akciğer iltihabı nefesin kötü kokmasına sebep olur.

 

AĞIZ KOKUSUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?

  • Ağız kokusunun başlıca sebebi diş arasındaki yiyecek kalıntılarıdır. Bu yiyecek kalıntıları ağızdaki bakteriler tarafından parçalanarak kötü koku yaymasına sebep olabilmektedir.
  • Ağız kokusu ağız ve diş bakımının yapılmamasından kaynaklı diş çürüklerinden meydana gelebilir. Ağızdaki diş çürükleri ne kadar artarsa ağız kokusuda o kadar artar.
  • Ağız kokusu ağız içindeki bakterilerin besinlerle buluşması sonucu oluşur. Ağız ve dil yapısı bakterilerin yaşaması için uygun bir ortamdır. Dil pası ağız kokusuna sebebiyet verir.
  • Günlük su tüketimi yeterli miktarda olmadığı zaman ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Çünkü su tükrük oluşumunu, tükrük oluşumuda ağız bakterilerinin azalmasını sağlar.
  • Mide rahatsızlığı ağız kokusu sebebi olabilir. Reflü gibi mide rahatsızlığı olan kişilerde ağız kokusu olma ihtimali yüksektir.
  • Dişlerin ve dilin yeterince temizlenmemesi kokuya neden olan bakteri ve yemek artıklarının ağızdan atılmamasına ve kötü kokuların oluşmasına sebebiyet verebilir.
  • Diş protezleri ağıza yapısına uygun değilse ve temizliğine dikkat edilmezse ağız kokusu oluşumuna sebep olur.
  • Çay ve sigara ağız içi ve boğazda katran birikimi ve balgam oluşturduğundan nefesin kötü kokmasına sebep olabilir.
  • Kullanılan bazı ilaçların, ağız kuruluğu ve sonucunda kötü koku oluşturduğu gözlemlenmiştir. Düzenli ilaç kullanan kişiler ağız kokusu problemi ile karşı karşıya kalabilir.
  • Geniz akıntısı ve geniz eti balgam oluşumunu beraberinde getirebilir. Bu durum ağız kokusuna sebebiyet verebilir.

 

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusunu giderilmesi için ilk yapılması gereken dişleri günde 2-3- defa fırçalamaktır. Mümkünse diş eti problemi olmayan kişilerin sert fırça kullanmaları önerilir. Diş fırçasının  her ay yenilenmesi önerilir. Çünkü ağızdaki bakteriler fırçaya yerleşip oradan tekrar ağıza geri dönebilir.

Dil yapısı nedeni ile ağız kokusunun en büyük etkeni olduğundan dil temizliği günde 2 kez yapılmalıdır. Özel dil temizleme aparatları ile dilinizi temizleyebilirsiniz.

Diş arası fırçası kullanın. Normal diş fırçası diş aralarına giremediğinden, diş araları için üretilmiş özel diş ara temizleyici fırçalardan kullanabilirsiniz.

Diş ipi kullanın. Dişlerinizin arasına yerleşen bakteri ve yemek artıklarını diş fırçasının temizlemesi zordur. Diş ipi ile günlük dişlerinizin aralarını temizleyebilirsiniz.

Antiseptik ağız gargarası kullanın. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra antiseptik ağız gargarası kullanarak ağız içindeki bakterileri temizlemiş olursunuz. Kullanacağınız gargaranın içeriğinde çinko bulunması ağız kokusunu giderici özelliğinin daha fazla olması demektir. Çinko ağız kokusunu azaltır.

Nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Nane yaprağının etkili kokusu sayesinde nefesinizin kötü kokmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca karanfil, fesleğen yaprağı, limon ve okaliptüs gibi bitkilerin ağızda çiğnenmesi durumunda ağız kokusunu belli bir zaman için ortadan kaldırır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740