Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kuruluğu

Tıp dilinde kserostomi olarak adlandırılan ağız kuruluğu ağızdaki tükürük salgısının azalmasından dolayı kaynaklanır. Ağız kuruluğu yaşlılıktan, kullanılan bazı ilaçlardan, hastalıktan veya az su tüketmekten kaynaklanabilir. Özellikle şeker hastalığı bulunanlarda veya gizli şekeri (prediyabet) olanlarda ağız kuruluğu daha fazla görülmektedir.

Ağız kuruluğu ağız içinde oluşabilecek olumsuzluklara sebep olabilir. Ağız kuruluğu oluştuğunda ağızdaki bakteri miktarı artar ve ağız kokusu oluşur. Ağızdaki bakteri miktarının artması diş çürüklerinin daha fazla oluşmasına neden olur. Ağız kuruluğu oluştuğunda yemek yerken, yutkunurken ve konuşurken zorluk çekilir. Ağız içinde yara oluşmasına neden olur. Dil yüzeyinde beyazlıklar oluşur ve dilde çatlama olur. Dilin tat alma kabiliyeti azalır.

Tükürük ağız içinde önemli görevi olan salgıdır. Ağız içinde dengenin sağlanması amacıyla oluşur. Tükürüğün başlıca görevleri; ağız içinde nemi sağlamak, bakteri oluşumunu önlemek, yemeklerin sindirilmesine yardımcı olmak, dişleri ve dişetlerini korumak ve ağız içindeki dengeyi sağlamak gibi önemli görevleri olan bir salgıdır.

Ağız kuruluğunun nedenleri

Yaşlılık

Yaş ilerlediğinde vücutta su döngüsü azalır ve ağız kuruluğu oluşur. Yaş ilerlediğinde tükürük bezi yeterince tükürük salgısı üretemez ve ağızda nem dengesi sağlanamaz.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı vücutta su dengesinin bozulmasına neden olur. Vücuttaki su dengesi bozulduğunda ağızdaki tükürük bezi başta olmak üzere vücudun bazı bölgelerinde kuruluk oluşur. Ayrıca insülin direnci bulunan kişilerde ağız kuruluğu meydana gelir.

Kronik hastalıklar

Şeker, kalp, tansiyon ve böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıklar vücuttan çok fazla suyun atılmasını sağlar. Vücuttan gerektiğinden fazla su atılması halinde ağız kuruluğu gerçekleşir.

Kullanılan bazı ilaçlar

Kullanılan ilaçların yan etkileri ve gerçek etkileri vücuttan su atımını sağlar. Özellikle tansiyon hastalarının kullandığı diüretik ilaçlar tansiyonun dengelenmesi için vücuttan fazla suyu atarlar. Bu sebepten dolayı vücutta su miktarı azalır ve ağız kuruluğu gerçekleşir.

Menopoz dönemi

Menopoz döneminde sıcak basması ile birlikte yaşanan sorunların arasındadır. Vücut sıcaklığının artması ile vücuttaki su miktarı azalır ve ağız kuruluğu gerçekleşir.

Ağızdan nefes almak

Burun tıkalı olduğu zamanlarda ağızdan nefes almak zorunda kalan kişilerde ağız kuruluğu oluşması muhtemeldir. Ağızda hava sirkülasyonu olması halinde ağızdaki nem ortamı azalır ve ağız içinde nem dengesi sağlanamaz.

Ağız kuruluğu nasıl giderilir?

Ağız kuruluğunun giderilmesi için herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Kronik hastalıklardan kaynaklanan ağız kuruluğu gün içinde bol su içilerek azaltılabilir. Limon vb ekşi yiyecekler tüketmek tükürük salgısını artırarak ağızda kuruluk oluşmasını önler. Ağız kuruluğu olan kişiler çok fazla şeker kullanmamalıdır. Ağız içindeki kokuya ve kuruluğa neden olan sülfürün azaltılması için C vitamini tüketiminin artırılması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740