Misvak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Misvak nedir?

Misvak ağacının ince dallarından ortalama 10 cm kesilerek diş temizliğinde kullanılır. Misvak ağacı bozkırlarda, Arap yarımadasında, Afrika’da ve Hindistan’da yetişmektedir. Diğer isimleri arak, peelu ve salvadora persica dır. Misvak ağacı dikensiz ve küçük çalı görünümündedir. Nohut büyüklüğünde meyveleri ve sert çekirdekleri bulunur. Misvak ağacının dalları diş ve diş eti sağlığı için kullanılmaktadır. Misvak ağacı dallarında; silisyum, C vitamini, sodyum, tanen asidi, reçine ve klorür bulunur. İçerisindeki bu maddeler sayesinde diş ve diş eti temizliğinin yanı sıra diş taşı oluşmasını engeller, diş lekelerinin giderilmesini sağlar, bakterileri azaltır, diş eti iltihabını önler, diş çürüklerini önler ve dişlerde plak oluşmasını engeller.

Misvak nasıl kullanılır?

En az 10 cm uzunluğundaki misvak ağacı dalını 1 gün boyunca suyun içinde bekletip yumuşaması sağlanır. 1 gün suda bekledikten sonra uç kısmının kabuğu yaklaşık 1 cm soyulur. Bıçak yardımı ile misvak dalının lifleri fırça haline gelecek şekilde dikine kesilir. Uç kısmındaki küçük parçaların atılması için yıkanır. Daha sonra misvak kullanıma hazırdır. Dişler yukarı ve aşağı yönde fazla bastırmadan fırçalanır. Uç kısmında kesilip açılan bölge eskidiğinde kesilip yenisi açılır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Diş eti çekilmesi tedavisi, diş eti çekilmesini önleme ve Diş eti hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın