Pulpit Nedir?

Pulpit nedir?

Pulpitis tedavisi

 

Pulpit, diş özünün (pulpa)iltihaplanmasıdır. Diş kökünde bulunan boşlukların çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon oluşturmasıdır. Çoğunlukla diş çürükleri neden olmaktadır. Diş köklerindeki boşlukların iltihaplanması ciddi ağrılara neden olmaktadır. Çoğunlukla gece başlayan ağrılarda zonklama ve şiddeti fazla olabilmektedir.

Pulpa iltihabı nedenleri

Ağız içerisindeki bakteriler diş çürüklerine neden olmaktadır. Bakteriler besinler ile birleşip asit oluştururlar. Bakterilerin oluşturduğu bu asitler dişleri çürütür ve bakteri yuvası haline getirir. Bu çürüklerin pulpaya kadar ulaşması halinde pulpit denilen pulpa iltihabı meydana gelir. Zaman zaman enfeksiyonun etkisi ile şiddetli ağrı oluşturur.

Pulpit ve kanal tedavisi

Pulpa iltihabının önlenmesi için kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisi ile çürükler temizlenir ve dolgu işlemi yapılır. Kanal tedavisinden sonra dişler kolay kolay ağrımaz. Çünkü diş artık ölmüştür. Canlılığını yitiren diş, enfeksiyonlara karşı kendini koruyamaz ve çürümesi daha kolay olur. Bu nedenle kanal tedavisi yapılan diş sürekli fırçalanmalı ve korunmalıdır.

Dişte pulpit olduğu nasıl anlaşılır?

Dişte hassasiyet oluşmaya başlar. Sıcak ve soğuğa karşı tepki gösterir ve ağrı yapar. Yemek sırasında ağrı oluşur. Diş renginde gözle görülür değişiklikler meydana gelir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Diş Kanal Tedavisi Neden Yapılır? başlıklı makalemizde Diş çürükleri, iltihap ve ağrı ve Kanal tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz ne varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın