Ağız Yarası Nedenleri ve Tedavisi

AĞIZ YARALARI (AFT)

 

Ağız yaraları, ağız içindeki dokuların çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon oluşturmasıdır. Ağız içinde beyazımsı noktalar halinde belirti gösterir. Vitaminsiz kalma ve strese dayalı belirti gösterebilir. Ağrılı ve acı veren bir durumdur.

 

Ağız içi aftların oluşmasında etkili olan bakteriler , ağız temizliğinin önemsenmediği zamanlarda belirti gösterir. Vücuttaki B grubu vitaminlerin eksikliği ağız yarasına neden olabilmektedir. Ağız içi yaralar çoğunlukla damakta ve dilde görülür. Yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir.

Ağız içi yaralar kendiliğinden iyileşir. Ancak ağrısının hafiflemesi ve tedaviyi hızlandırmak için ilaç tedavisine başlanabilir. Kullanılacak antiseptik ağız gargaraları , ağız içindeki bakterilerin temizlenmesini sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Haricen sürülecek krem ve solüsyonlar ağız yaralarının ağrısının giderilmesi için uygundur. Tedavisini hızlandırmak için bu tür krem ve solüsyonların kullanımı önerilmektedir.

Ağız yarası için kullanılabilecek dut şurubu etkili olabilir. Dut yemek ve duttan elde edilen şuruplarla gargara yapmak ağız yaralarını hafifletir ve tedavi eder.

Ağız yarası olan kişilerin aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecek ve gıdalardan uzak durması önerilir. Ağrıyı hafifletmek için lidokain içeren, ağız içi kullanıma uygun kremler kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740