Ağızda Acı Tat Oluşmasının Nedenleri

Ağızda acı tat neden olur?

Ağızda yani dilin üst kısmında dilin algıladığı acı bir tat var ise bunun bir kaç sebebi vardır. Bir çok kişinin rahatsız olduğu bu durum dilde acı tat oluşmasının yanı sıra ağızda kötü kokulara da neden olmaktadır. Kişinin ağzında acı tat varsa ağız kokusunun da olması muhtemeldir.

Ağızdaki acı tadın başlıca sebepleri

Reflü: Reflü, mide kapağı hastalığıdır. Mide asidi ile buluşan besinlerin mide ağzından yukarı çıkması halinde ağızda acı tat oluşur. Dil, yapısı nedeniyle mideden gelen asitin dilde belirli bir süre kalıcı olmasını sağlar. Dilin arka kısmının diş fırçası veya başka bir aletle temizlenmesi pek mümkün olmayabilir. Dilin arka kısmını temizlemeye çalışmak kusmaya neden olabilir. Eğer reflü nedeniyle ağızda acı tat oluşuyorsa dilinizi ulaşabildiğiniz noktasına kadar temizleyin. Diş fırçası yardımı ile dil üzerindeki asiti temizlemek biraz olsun rahatlama sağlar. Diğer bir önerimiz ise naneli sakız çiğnenmesidir. Sakız çiğneme dil kaslarını çalıştırır ve dilde acı tat bırakan etkenlerden kurtulursunuz.

Sigara ve çay: Sigara ve çay ağızda acı tat oluşmasının nedenlerindendir. Sigaranın dumanında bulunan katran, zifir ve diğer yabancı maddeler dilde pas oluşturur ve acı tat oluşmasına neden olur. Özellikle çay ile birlikte sigara içilmesi dilde acı tat oluşmasını arttırır. Ağızdaki acı tat oluşumunu azaltmak için çay ile birlikte sigara aynı anda içilmemelidir. Çay ve sigaradan sonra su ile gargara yapılması acı tat oluşumunu azaltır.

Susuzluk: Vücut susuz kaldığında tükürük bezleri az çalışır ve tükürük üretemezler. Tükürük üretilmediği zaman ağızdaki bakteriler dışarı atılamaz ve ağızda kuruluk oluşur. Bu durum ağızda kötü koku oluşmasına ve dilde acı tat oluşmasına neden olur.

Hamilelik: Hamilelik esnasında vücut hormonlarındaki değişimler ve hamilelikte sık oluşan reflü ağızda acı tat oluşmasına neden olur. Hamilelikte ağızdaki acı tadın önlenmesi için aşırı beslenilmemelidir. Öğünler çoğaltılıp porsiyonlar küçültmelidir. Hamilelik döneminde reflü hastalığının oluşma riski fazladır. Bu yüzden hamilelik döneminde aşırı beslenmek mide yanması, boğaz enfeksiyonu ve ağızda acı tat oluşturur.

Ağızdan nefes almak: Ağızdan nefes alındığında ağız kuruluğu oluşur. Ağız kuruluğu acı tat oluşumunun nedenidir. Tükürük ile kontrol altına alınmayan ağız bakterileri ağızda acı tat ve koku oluşturur.

Çinko eksikliği: Çinko eksikliğinde ağızdaki bakteriler çoğalır. Bakterilerin ağızda çoğalması diş çürükleri, ağız kokusu, ağız kuruluğu ve dilde acı tat oluşturur. Bu durumda çinko içeren besinlerin tüketilmesine öncelik verilmelidir. Çinko içerikli gargaralar ile ağızdaki acılık azalır.

B vitamini eksikliği: B vitaminleri vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bakteri oluşumunu azaltır. B vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi vücutta fazla etkili olamaz ve ağızdaki bakteriler çoğalır. Ağızda bakterilerin çoğalması halinde ağızda acı tat oluşur.

Diş eti iltihabı: İltihap, kötü kokan ve içi bakterilerle dolu vücudun ürettiği bir sıvıdır. Bakterilerin kontrol altına alınması için vücut bu sıvıyı üretir. Diş etlerinin iltihaplanması ağızda acı tat oluşumunun sebebidir.

Boğaz iltihabı: Boğaz iltihabı ise aynı şekilde bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Boğaz iltihabının içerisindeki bakteriler ağızda kötü kokuya ve ağızda acı tat oluşmasına sebebiyet verir. Antiseptik ağız gargaraları ile ağızda acı tat oluşması ve bakterilerin çoğalması önlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ağızda Acı Tat Oluşmasının Nedenleri (2 Yorum)

  1. C vitamini içeren besinleri fazla tüketmeyi deneyin. C vitamini, ağız içinde oluşan acı tat hissini azaltır.

  2. Yaklaşık 10 ay dur ağzımda acı tat oluşuyor nasıl anlatayım yemekten tat alıyorum ondan Sonra özellikle genellikle yemeklerden Sonra ağzım içi rahatsız edecek kadar acı tat hissi oluşuyor.. saygılar…ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740