Ağrı kesici ilaçlar zararlı mı?

agri-kesici-ilaclar

AĞRI KESİCİLER

Ağrı kesici ilaçlar günlük yaşantıda en fazla kullanılan ilaç kategorisinde yer almaktadır. Ağrı kesiciler ağrının türüne ve kaynağına bağlı olarak farklı maddelerde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bilinçsiz olarak ağrı kesici kullanımının faydasından daha çok vücuda zararı dokunabilir. Örneğin romatizmal ağrılar için kullanılan bir ağrı kesici ilaç baş veya diş ağrısı için kullanıldığında etki göstermeyecektir.

Ağrı kesici ilaçlar bilindiği kadar masum ilaçlar değillerdir. Ağrı kesicilerin hemen hemen bir çoğu mide ağrısı ve fazla alındığında mide kanamasına neden olabilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçları kırıp içmek veya ağızda çiğnemek zararlı olabilmektedir. Halk arasında yaygın olan ve en çok yapılan yanlışlardan biri de ağrı kesici ilaçların diş ağrısında dişin üzerine konulması ve orada bekletilmesidir. Bu durumun diş ağrısına hiçbir fayda sağlamayacağı gibi sağlığı olumsuz etkileyebilir.

AĞRI KESİCİ İLAÇLARIN KULLANIMI

Ağrı kesici ilaçlar farklı maddelerde farklı kategorilere ayrılmıştır. En zararsız ve hatta hamilelerin bile kullanabildiği parasetamol etken maddeli ilaçlar (Parol, minoset, tamol vb) yan etkisi en az olan ağrı kesici grubundadır. Parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler en çok tercih edilen ilaçlardır. Ancak yan etkisi en az olan ağrı kesici ilaç dahi yanlış kullanıldığında sağlığa zararlı olabilmektedir. Ağrı kesiciler ne sıklıkla içilirse içilsin etkisi aynı kalacaktır. Ağrım geçmedi diye üst üste ağrı kesici içmenin zararından başka bir etkisi bulunmaz. Örnek olarak aynı anda 2 adet ağrı kesici ilaç içildiğinde ağrı kesicinin etkisini ikiye katlamaz ve sadece 1 adet ağrı kesicinin etkisini görürsünüz. Fazla ağrı kesici tüketmek sadece ağrı kesicinin yan etkisini ikiye katlar, etkisini değil.

AĞRI KESİCİ İLAÇ TÜRLERİ

Analjezik ilaçlar: Eskilerden beri kullanılan analjezik ilaçlar çoğunlukla yanık, yaralanma ve buna benzer ağrılarda verilmektedir.

Antiinflamatuar ilaçlar: Enflamasyon giderici özelliği bulunduğundan daha çok enfeksiyonun vermiş olduğu ağrılarda etki gösterir.

Antiromatizmal ilaçlar: Romatizmal ağrılarda verilir.

EN İYİ AĞRI KESİCİ DİYE BİR ŞEY YOK?

Herhangi bir vatandaşın doktora veya eczaneye giderek en iyi ağrı kesiciyi istemesi yanlış bir olaydır. Çünkü ağrının nedeni ve neden kaynaklandığı önemli. Her vücut ağrısı için farklı ağrı kesici ilaçlar bulunmakta. En iyi veya en pahalı ağrı kesici ilaç kullanımı ağrıya daha fazla etki etmez. Ama doğru ağrı kesici kullandığınızda en pahalı ağrı kesiciden daha fazla etki görülebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740