Sancılı Adet Döneminde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Adet döneminde neden ağrı oluşur?

 

Adet dönemindeki bayanların çoğu aşırı ağrı oluşmasından şikayetçidir. Özellikle genç kızlarda evlenmeden önce adet döneminin çok sancılı geçtiği görülmektedir. Şiddetli adet sancısı bayanlarda gerginlik ve sinirlilik hali yapabilmektedir. Bazı olumsuz durumlarda bulantı , kusma , bacaklara ve bel bölgesine vuran ağrı , iştahsızlık ve kabızlık şikayetleri görülebilir.

 

Adet döneminin sancılı geçmesinin sebebi rahim kasılmalarıdır. Adet dönemi esnasında  rahimin yenilenmesi, rahim içi tabakası atılarak sağlanır. Bu sayede oluşan kanama miktarı çok azdır. Bu nedenle adet kanamaları çok ağrılı olabilir.

Adet döneminin aşırı sancılı geçmesi jinekolojik muayene gerektirebilir. Rahim içinde anormal bir durum olup olmadığına bakılır. Normal dışı bir durum söz konusu ise gerekli tedaviye başvurulur. Her şey normal ise adet sancıları için ağrı kesici ilaçlar kullanmaktan başka çare yoktur.

Sancılı adet döneminde yapılması gerekenler

Sancılı adet döneminde egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmak ağrılı bir döneminde biraz zor gelebilir ancak rahatlama sağlayacaktır.

Karın bölgesine sıcak su torbası veya sıcak havlu uygulayın. Sıcaklık arttıkça rahimdeki kasılmalar azalacak ve ağrılar biraz olsun hafifleyecektir. Aşırı sıcak yumurtalıklarda zarar vereceğinden, bu işlemi en fazla 10 veya 15 dakika uygulayın. Bir süre ara verip tekrar uygulayabilirsiniz.

Sigara vb. maddelerden uzak durun. Sigara ve alkol kullanımı adet döneminde size fayda sağlamayacağı gibi zararları dokunabilir. Sigara kan akışı yavaşlatır ve kanın pıhtılaşmasına neden olur. Böylece adet kanamaları daha da azalır ve ağrılar artar.

Derin nefes alarak rahatlatmaya çalışın. Ağrının verdiği sinirlilik halinin etkisini azaltmak için stres yapmayın ve aralıklarla derin nefes alın.

Beslenmeye dikkat edin. Adet döneminde beslenme çok önemlidir. Abur cubur besinler yerine daha çok vitamin alabileceğiniz sebze ve meyvelere yönelin. Bol su için. Bitki çayları tüketmeye çalışın. Rezene , anason ve ıhlamur gibi bitki çayları vücudu rahatlatacak ve ağrıları azaltır. Papatya çayı özellikle adet ağrılarında en çok tercih edilmesi gereken ürünlerdendir. Papatya çayının vücudu dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde adet sancılarını rahatlatıcı etkisi vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740