AIDS Hastalığı Nedir? AIDS’ten Nasıl Korunulur?

AIDS hastalığı nedir?

Acquired Immune Deficiency Syndrome

(Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)

AIDS, virüslerin neden olduğu ve kişideki bağışıklık sistemini düşüren bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi düştüğünde kişi en ufak bir virüse ve bakteriye karşı savunmasız hale gelir ve ölümle sonuçlanır. AIDS virüsü kana bulaştıktan sonra belirli bir zaman belirti gösteremeyebilir. Kişinin dayanıklılığına göre AIDS virüsünün etki gösterme süresi değişebilir. AIDS vücutta iken HIV pozitif çıkar. AIDS virüsü taşıyan kişi yıllarca virüsle yaşayabilir. AIDS vücuda girdiği andan itibaren 3 yıl ile 10 yıl arasında etki gösterme süresi vardır.

Ülkemizde AIDS e yalanlama sayısı çok azdır. AIDS çoğunlukla Afrika kıtasında görülmektedir. Afrika’da yaşayan insanların %10 unun HIV virüsü taşıdığı belirtilmektedir. Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Doğu Avrupa’da HIV virüsüne rastlanılmaktadır.

AIDS belirtileri

HIV virüsü bulaştıktan sonra kişi bir kaç yıl hiç bir şey yokmuş gibi normal yaşamına devam eder. HIV virüsü 3 ile 10 yıl arasında zararlı etkilerini göstermeye başlar. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda vücutta birçok virüslü hastalık belirti göstermeye başlar. Yüksek ateş, uçuk, öksürük, kilo kaybı, mantar, ishal, ciltte oluşan lekeler ve bunlar gibi bir çok hastalık belirti gösteremeye başlar.

HIV virüsü nasıl bulaşır?

HIV virüsü dayanıksız bir virüs olduğundan vücut dışında yaşaması çok uzun sürmez. Bu nedenle direk temas ve kan aktarımı ile bulaşır. Cinsel ilişki esnasında cinsel organdan salgılanan kayganlaştırıcı madde HIV virüsü içermektedir. Her türlü cinsel temas halinde bulaşması mümkündür. Öpüşme esnasında ağızda yara yok ise bulaşmayabilir. Anal, vajinal ve oral yollardan gerçekleştirilen ilişkilerde bulaşması mümkündür. Diğer bulaşma yolları; kan nakli, anneden bebeğe ve aynı şırınganın veya iğnenin diğer hastaya batırılması ile bulaşır.

HIV virüsü hangi yollarla bulaşmaz

Tokalaşma, sosyal öpüşme, tükürük, çatal, kaşık, havuz, sinek ısırması, böcek sokması, hamam, tuvalet, öksürük, hapşırık ve diğer hayvanlara temas ile bulaşmaz.

HIV virüsünden korunmanın yolları

HIV virüsü şu ana kadar en çok cinsel ilişki esnasında bulaştığı görülmüştür. Bu nedenle tek eşlilik tercih edilmelidir. Özellikle yabancı uyruklu bir kimseyle cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilir. Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı virüsün bulaşmasını büyük ölçüde önler. Kullanılacak prezervatifin sağlam olmasına dikkat edilmelidir.

HIV virüsün bulaşmasını önlemek için açık yaralar sürekli dezenfekte edilmeli ve üzeri kapatılmalıdır. Aynı iğne başka bir kişinin vücuduna batırılmamalıdır.

AIDS tedavisi

AIDS tedavisi için herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Hastalık tam olarak ilerlemeden bir çeşit protein yardımı HIV virüsü bağışıklık sistemi tarafından tespit edilip etkisiz hale getirilmesi sağlanabilir.

Elisa testi

Elisa testi AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün tespit edilmesi için geliştirilmiştir. Elisa testi pozitif sonuç verdiğinde HIV virüsü vücutta demektir. Virüs vücuda girdiğinden itibaren elisa testleri 3 ay sonra doğru sonucu verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740