Aids Hastalığı Nedir, Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Aids Hastalığı Nedir ?

İnsanlar hayatları boyunca sağlıklı ve uzun bir yaşam sürme hakkına sahiptirler. Hastalıklar ise insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerini engelleyen olumsuz olaylardır. AİDS, HIV adı verilen bir virüsün neden olduğu, insanların bağışıklık sistemini çökerterek onları enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getiren bulaşıcı bir hastalıktır ve insanların sağlığını tehdit  etmektedir. HIV, sperm, vajinal sıvılar, kan ve anne sütüyle yoluyla bulaşabilir. HIV ve AİDS’in aynı şeyler olduğu, en bilinen yanlışlardan biridir. HIV enfeksiyona neden olan bir virüs iken, AİDS’in ise HIV virüsüyle ortaya çıkan ölümcül bir hastalık olduğunu ayırmak gerekir.

Teşhisin Gerçekleşme Süreci

Hastalıkların kontrolü ve önleme merkezleri her 8 kişiden 1’inin HIV virüsünü taşıdığının farkında olmadığını belirtiyorlar. Teşhis süreci virüsün tespiti için tarama yapan bir kan testi acılığıyla gerçekleştirilir. HIV bulundu ise, test sonucu pozitif olur. Pozitif bir sonuç vermeden önce kan birkaç defa test edilir.

Eğer kişi bu virüse maruz kaldıysa, en kısa zamanda test edilmeleri erken  tedavi için çok önemlidir. HIV erken tespit edilirse tedavinin başarılı sonuçlar vermesi daha olasıdır. Teşhisin sağlanabilmesi için ev testi kiti de kullanılabilir.

HIV virüsü bulaştıktan sonra, virüsün testte ortaya çıkması 3 haftadan 6 aya kadar sürebilir. Yani testi yeniden yapmak gerekli olabilir. Bireyin en fazla enfeksiyon riski taşıdığı zaman, son 6 ay içinde gerçekleşmişse, testi hemen yapabilirler. Bununla birlikte, birkaç hafta içinde başka bir testin yapılmasını teşvik edilmektedir.

AİDS’in Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şu anda HIV veya AIDS’den  tamamen kurtulmak için bir tedavi yoktur. Tedaviler hastanın durumunun kötüye gitmesini önlemek ve hastalığın ilerlemesini durdurmak için gerçekleştirilirler. Ayrıca tedaviler, HIV ile yaşayan çoğu insanın uzun ve kısmen sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağlamayı amaç edinir.

Şu anda HIV virüsü için bir aşı veya tedavinin olmaması olumsuz olarak görülse de, daha etkili ve daha tolere edilebilen tedaviler hastaların yaşam kalitesini arttırmak için geliştirilmiştir. Doğru bir tedaviyle HIV ile yaşayan bir kişinin virüsün etkilerini algılayamayacak kadar azaltılabileceği belirtilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740