Aile İçi Şiddetin Çocuk Gelişimine Etkisi

Aile İçi Şiddetin Çocuk Gelişimine Etkisi

 

Aile içi şiddet günümüzde önemli bir yer kaplamaktadır. Ailede yaşanan sorunlar hem evdeki çocuk gelişimini hem de anne ve babanın sağlığını kötü yönde etkiler. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ileri dönemde kalıcı psikolojik hasarlara yol açabilir.

 

Bazı aileler mutlu bir ev hayatına sahipken bazıları sıkıntılı dönemler geçirebilir. Bu sancılı dönemlerde sağlıklı çocuk yetiştirme oldukça önem kazanır. Bunun için bir uzman desteğine ihtiyaç olabilir. Çocuk uzman kontrolünde ancak bu durumu daha rahat atlatılabilir. Bu yüzden eğer böyle sorunlarınız varsa psikolojik bir danışman desteği almaktan çekinmeyin.

Herkes hayatının belli bir döneminde zor zamanlar geçirebilir. Bu dönemlerde depresyon kapıyı çalar ve kişiyi evden, yataktan çıkmayan biri haline getirebilir. Kişi, depresyonun etkisinde kendisini çok sağlıklı ve zinde hissetmeyebilir. Ayrıca depresyonun daha farklı belirtileri de mevcuttur.

 

Bu gibi dönemlerde açık havaya çıkmak hem fiziksel hem ruhsal sağlık açısından iyi gelir. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak da depresyonun atlatılmasına yardımcı olur.

 

Aile içi şiddetin nedenleri:

 

Aile içi şiddetin çeşitli nedenleri vardır. Maddi sorunlar, eşler arasındaki sevgisizlik, sorumluluk paylaşımı, aldatılma önemli aile içi sorunlardır. Evdeki çocuk ya da diğer ergin olmayan bireylerde bu durumdan olumsuz olarak etkilenir. Anne ya da babanın birbirleriyle olan kavgasına şahit olan çocuklar bir süre sonra mutsuz biri haline gelebilir. Bu kavgalar, anne ve baba arasındaki bir sorun olarak kalmaz evdeki çocukların ruhsal sağlığını da etkiler.

blank

Aile işi şiddetin sonuçları:

 

Aile içi şiddetin sebep olduğu en basit psikolojik sonuç depresyondur. Ancak bazen daha kötü sonuçları da olabilir. Aile içi şiddete maruz kalan çocuk çevresi ve arkadaşlarıyla uyum sorunu yaşayabilir ve çekingen bir çocuk haline gelir. Ya da saldırgan ve hırçın bir çocuk olabilir. Bu gibi belirtileri uzman kontrolünde değerlendirmek çocuk sağlığı açısından önem taşır. Psikolojik danışman çocuğunuza en uygun tedavi yöntemini belirler ve sizinle işbirliği yaparak çocuğunuzun ruhsal sağlığını korumasına yardım eder. Bu yüzden böyle vakalarda bir uzmanla görüşmek doğru bir karar olacaktır.

 

Sonuç olarak aldatılma, maddi sorunlar diğer başka sorunlar nedeniyle ailede huzur kalmaz ve çocuk yaşama olan güven duygusunu kaybeder. Bunun yanında daha fazla kişisel sorunlar yaşayabilir. Bu sağlıksız dönemleri bir uzman desteğinde atlatmak çocuk ve aile sağlığı açısından büyük önem taşır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740