Ailevi Akdeniz Ateşi

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)

 

Kalıcı bir hastalık olan ailevi akdeniz ateşi, karın ağrısı , eklem ağrısı , ateş ve göğüs ağrısı gibi atakları olan bir hastalıktır. Sıklıkla Ermeni , Yahudi, Türk ve Ortadoğu Arap ülkelerinde görülen bir hastalıktır. Nöbetleri bir iki gün sürer. Nöbet dışında başka bir problem yaşanmamaktadır. Genetik bir hastalıktır. Haftada yada ayda bir defa atakları olabilir.

 

 

Şiddetli karın ağrısı hastanın hareket etmesini zorlaştırır. Karın bölgesinde bağırsakların dış kısmının iltihaplanması sonucu şiddetli ağrı oluşur. Hastada 40 dereceyi bulan ateş görülür. Hastanın ateşi kontrol altına alınmadığı takdirde havale geçirebilir. Ayakların dizden aşağıdaki kısmı ve ayak bileklerinde ağrı oluşur. Ağrıyan yerlerde kızarıklık ve şişme oluşur.

Ailevi akdeniz ateşi zamanla başka hastalıklarda yol açar.Organlarda amiloid maddesinin birikmesi sonucu amiloidoz hastalığının sebebi olur. Bu hastalık kalp yetmezliği , böbrek yetmezliği ve felç gibi sonuçlara yol açabilir.

Kalıtsal bir hastalık olan ailevi akdeniz ateşi (AAA) 1992 yılında hastalığa neden olan gen bulunmuştur. Yüksek oranda hastalığın oluşmasında etkilidir. Ailede anne veya babanın bu hastalığı taşıması çocuklarında da görülme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Ailevi Akdeniz ateşi tedavisi 

Hastalığın tedavisinde kullanılan tek ilaç kolşisindir. Kolşisin maddeli ilaçlar hastanın geçirmiş olduğu atakları daha hafif atlatmasını, atak gelme süresini uzattığı ve ağrıların daha hafif olmasını sağlar. Bu ilaç sadece atak geldiğinde değil sürekli olarak kullanılması gerekir. Doktor tarafından önerilen dozun dışında çıkmamakta fayda vardır. Bu ilacın kullanımı amiloidoz hastalığının gelişmesini engellemektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740