Akne İzi Tedavisi

sivilce-izleri

Akne İzi

Akne mi, Sivilce mi?

Halk arasında sivilce ile akne aynı şey olarak bilinse de, aslında farklıdır. Akne, sivilce demek değildir, aşırı yağlanmanın ciltteki kanalları kapatmasından kaynaklanan bir tıkanıklıktır.

Akne Oluşumu

İnsan anatomisi incelenecek olursa, insan vücudunun neredeyse her yerinde kıl kökleri olduğu görülür. Bu kıl kökleri, zaman zaman küçük yağ bezleri üretir. Oluşan bu yağlar, çoğu zaman bezler yardımı ile vücuttan atılır, ciltte yer edinmez. Ancak özellikle ergenlik dönemlerinde, hızlı büyümenin sonucunda, kıl köklerindeki yağ bezleri aşırı yağ üretmeye başlar. Bunun sonucunda vücut tüm bu yağları atmakta zorlanır, bazıları vücuttan atılamayarak kanalları kapatır ve akne oluşturur. En çok karşılaşılan deri ve cilt hastalıklarından biri olsa da, akne aslında ciddi önem taşıyan bir rahatsızlık değildir. Ancak akne izi kişiyi çok fazla rahatsız edebilir.

Akne Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

Akne, vücudun başka yerlerinde de ortaya çıkabilse de, en fazla yüzde görülür. Foliküllerde meydana gelen birtakım değişiklikler, androjen hormonları, aşırı yağ bezi salgısı ve bundan doğan çeşitli bakteri artışları akne oluşumuna zemin hazırlayan temel sebeplerdir. Akne oluşumunun önüne geçebilmek için düzenli olarak cilt temizliği yapılması gerekir.

Akne ve Akne İzlerinin Tedavisi

Küçük akne izleri genelde, ortalama 1 yıla kadar kendi kendine geçer. Akneler sıkılırsa veya kaşınırsa izlerin kalıcı olma riski yükselir, bu yüzden akne sıkma yöntemleri denenmemelidir. Bunların haricinde bazı akneler ise tedavi edilmezse vücutta kalıcı izler bırakabilir. Bu yüzden rahatsızlık verici bir akne sorunuyla karşı karşıya kalındığında, mutlaka bir dermotoloji ve deri hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

Akne tedavisi mümkündür fakat biraz uzun bir süreçtir. Kremler, antibiyotikler ve ilginç bir şekilde doğum kontrol hapları akne tedavisinde rol oynar. Fakat tabii ki bu tedavi ilaçları doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca son zamanlarda peeling ve lazer yöntemleri de gelişmiştir ve yüksek oranlarda kesin tedavi sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740