Akraba evliliği ve sonuçları

akraba-evliligi

AKRABA EVLİLİĞİ

Akraba evliliği aynı soydan gelen kadın ve erkeğin birbiri ile yaptığı evliliktir. Ülkemizde oldukça sık rastlanan akraba evliliklerinde genel olarak yarısında doğacak çocuklarda kalıtsal problemler görülebilmektedir. Her akraba evliliği yapan kişilerin çocuklarında kronik problem oluşmayabilir. Ancak akraba evliliğinin diğer evliliklere göre riski daha fazladır.

Akraba evliliklerini derecelendirmek gerekirse öncelikle evlenecek kişilerin kuzen olması (amca, teyze, hala veya dayı çocuğu) bu kişilerden doğacak çocuğun engelli veya diğer metabolik hastalıklar görülme riski oldukça artar. İkinci derece akraba evliliği ise gerçek kuzen olmayan dedeleri, babaanne veya anneanneleri kardeş olan kişilerin yaptığı evliliktir. Bu evliliklerde her zaman risk vardır. Ancak birinci derece akrabalar ile yapılan evlilik daha risklidir.

Araştırmalara göre  Akraba evlilikleri ülkemizde neredeyse %25 civarındadır. Bazı bölgelerde bu rakam daha yüksektir. Özellikle doğu bölgelerimizde bu oran artar. Eskilerden beri köylerde ve ilçelerde yapılan akraba evlilikleri giderek artış göstermiş ve günümüzde ise bu artış yerini düşüşe bırakmıştır. Halkın bu konu hakkında bilinçlenmesi ile günümüzde akraba evliliği oranı azalmıştır.

Eskilerde yapılan akraba evliliklerine bakıldığında çocukların bir çoğu sağlıklı görülmektedir. Ancak günümüzde yapılan akraba evliliklerinde çocukların engelli veya hastalıklı doğma ihtimali çok yüksektir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de bazı uzmanlar nedenini tüketilen sağlıksız gıdalar ve çevre kirliliği ile alakalı olabileceğini öne sürmüşlerdir.

AKRABA EVLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİĞİNDE NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Akraba evliliğinden sonra çocuk sahibi olmak isteyen çiftler takipli olarak doktor kontrolü altına alınmalıdır. Aynı soydan akraba evliliği yapan kişilerin çocuğunun sağlıklı olması yapılacak olan akraba evliliğindeki çocuğunda sağlıklı olacağı anlamına gelmez. Ancak bu durum sağlıksız çocuk doğacağı anlamına da gelmez.

Akraba evliliği yapmış olan kişilerde geçmişi araştırılmalı ve genetik bir hastalık olup olmadığına dikkat edilmelidir. Genetik bir hastalığa yatkın olan ailelerin çocuklarının akraba evliliği, onlardan doğacak çocukların genetik hastalık riski artar. Böyle durumlarda çeşitli analizler ve testler yapılır. Özellikle talasemi hastalığı açısından bu önemlidir.

AKRABA EVLİLİĞİ VE KAN UYUŞMAZLIĞI

Akraba evliliği ile kan uyuşmazlığı birbiri ile alakalı değildir. Kan uyuşmazlığında yapılacak iğne tedavisi ile çocuğun sağlıklı doğmadı sağlanabilir. Ancak akraba evliliğinde her zaman risk vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740