Akut Tonsillit Bulguları, Tanı Ve Tedavisi


Neden Ve Ne Zaman Tonsillit

Tıpta tonsillit halk arasında ise bademcik olarak bilen lenf dokunun mikroplar nedeni ile iltihaplanmasına tonsillit  adı verilmektedir. Bağışıklık sistemleri yeterince gelişkin olmadığı için tonsillit çocuklarda sık rastlanan ama  genelde akut (geçici) seyreden bir hastalıktır. Tonsillit hedef kitlesi olarak kendine genellikle 5-15 yaş grubunu seçmektedir. En sık görüldüğü aylar ise herkesin kolaylıkla tahmin edebileceği gibi sonbahar, kış ve ilkbahar aylarıdır.

Kışın insanlarla temasın kapalı ortamlarda olması, öksürük, hapşırık ve damlacık yolu dediğimiz yolla hasta kişinin mikroplarıyla yüklü havayı solumak, bahar aylarında ise havadaki ısı değişkenliği nedeniyle üşütmek ve soğuk havanın vücut direncini kırıcı etkisi haliyle bu mevsimlerde daha çok tonsillit vakasının görülmesine yol açmakta.

Belirtiler, Tanı ve Tedaviye Götüren Yol

Akut tonsillit bulguları ateş, ateşe bağlı üşüme titreme, yutkunurken zorlanma, boğazda şişlik hissetme, bademciklerin kırmızı ve şiş bir hal alması, tüm vücudum dökülüyor dedirten yaygın bir halsizlik,  baş ağrısı ve ağız kokusu. Eğer hasta çocuk ise bu belirtilere ilaveten bulantı kusma ve karın ağrısı da görülebilir.

Doktorunuz tanıyı klasik bir abeslangı ağzınıza sokup ışık altında boğazınızı gözle inceleyerek basitçe koyabilir.  Fakat size seçeceği tedavi planı için son zamanlarda kaç kere tonsillit geçirdiğinizi sorup sizden detaylı bir anamnez isteyecektir. Boğazınıza baktığında gördükleri hekiminizi sizden boğaz kültürü almaya yöneltebilir. Boğaz kültürü kulak çubuğuna benzeyen  uzun bir çubukla boğazınızdan ufak bir süprüntü almaya dayanan son derece basit bir işlemdir. Genel bir ifadeyle söylersek akut tonsillit tanı ve tedavisi kolay bir hastalıktır.

Tedavide genelde gargaralar + ağrı kesici + antibiyotik kombinasyonu  verilir.  Hastalık viral kökenli olsa bile ikincil bir enfeksiyonu engellemek için antibiyotiklere sık başvurulur. Bu arada dinlenmek ve yeterli beslenmek tedavi sürecini kısaltır. Kişiyi rahatsız edecek kadar yılda en az beş kere atak geçiriliyorsa da bir KBB uzmanına başvurularak bademcikler ameliyatla  aldırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740