Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi nedir?

Alerji testi, kişinin hangi maddeye yada maddelere alerjisi olduğunu belirlemek için yapılan bir işlemdir. Alerji testi deriden ve kandan yapılabilmektedir. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan ve deride oluşan kaşıntı, kızarık ve dökülmelere deriden daha iyi sonuç alınmaktadır. Kişideki alerji hastalığı deride kaşıntı, kızarıklık ve kabarcık oluşturmuyor ise kandan yapılması daha sağlıklı olur.

Alerji testi nasıl yapılır?

Alerji testi yapılmadan 10 gün öncesinden ilaç kullanılmamalıdır. Antihistaminik ilaçlar alerji testini doğru sonuç vermesini engelleyebilir. Çocuklara yapılacak olan alerji testleri 3 yaşından önce deriden sonuç vermeyebilir. Bu nedenle kandan yapılması daha uygun olur.

Prick yöntemi

Deriden yapılan alerji testleri delme işlemi ile yapılır. Koldan veya sırttan yapılabilir. Kolun dirsek ile el arasındaki kısmına delinecek bölgeler belirlenir. Prick delme işlemi sanıldığı gibi acı veren bir durum değildir. Sadece derinin üst katmanı delinir. Belirlenen bölgelere alerjen sıvılar damlatılarak 20 dakika beklenir. 20 dakika sonrasında cilt üzerinde herhangi bir anormal durum belirlenirse hangi maddeye karşı alerji oluştuğu belirlenmiş olur.

İntradermal yöntem

İntradermal yöntem prick yönteminin sonuç vermediği durumlarda yapılır. Bu testte aynı şekilde koldan yapılır. Alerjen enjektör yardımı ile derinin altına enjekte edilir.

Kan ile alerji testi

Kan ile alerji testi yapılmadan 10 gün önce antihistaminik ilaçlar kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Alerji testi esnasında vücuttan numune kan örneği alınır ve içerisindeki immunglobin E (IgE) değerine bakılır. İmmunglobin E proteini bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve alerjenlere tepki veren proteindir. Bu protein normalde kanda çok az miktarda bulunur. Yapılan testler sonucunda immunglobin E proteininin fazla çıkması alerji testinin pozitif çıkmasına neden olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740