Alpha Lipoic Acid (ALA)

Alpha lipoic acid nedir?

Alfa lipoik asit vücuttaki hücrelerin toksinlerden korunması ve hücrelerin kendilerini yenilemesini sağlayan bir antioksidandır. Hayvansal gıdalardan özellikle kırmızı ette bulunan alfa lipoik asit , kırmızı et tükenmeyen vejeteryan kişilerin alfa lipoik asit takviyesi alması sağlık açısından faydalı olacaktır. Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücrelerin, zararlı olabilecek toksinlerden korunması için gereklidir. Hücreler için zararlı olabilecek serbest radikallerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Hücreleri korumaya yarayan alfa lipoik asit ilk olarak 90 lı yıllarda bulunmuştur. Alfa lipoik asit özellikle şeker hastalığı bulunan kişilerde önerilmektedir. Hücreler için gerekli olan glukozu hücrelere taşınmasını sağlar.

Vücutta yeterince alfa lipoik asit bulunmaması hücrelerin zarar görmesine ve serbest radikallerin vücutta artmasına neden olur.

ALFA LİPOİK ASİTİN FAYDALARI:

Antioksidan: Antioksidan özelliği ile hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Hücreleri zararlı etkenlerden korur.

Şeker hastalığı: Diyabet hastalığı olan kişilerde kullanılabilir. Besinlerden alınan glukozun hücrelere iletilmesini ve hücrelerin bu maddeyi kullanmasını sağlar. Vücuttaki enerji yoksulluğunu hücrelere glukoz taşıması sayesinde artırır. Alfa lipoik asit bazı şeker ilaçları ile birlikte kullanılması olumsuz etkilere neden olabilir. Vücuda ek takviye olarak alınacak alfa lipoik asit kullanımı öncesi doktora danışılmalıdır.

Şeker hastalığının neden olduğu göz tahribatını azaltır. Göz hastalıkları arasında yer alan katarakt hastalığını büyük ölçüde önler.

Sinir sistemi yenileyici özelliği bulunmaktadır. Diyabetli kişilerde vücuttaki B vitaminleri eksikliğine bağlı sinir tahribatını önleyerek bazı hastalıkların önüne geçer. Özellikle periferal nöropati yani merkezi sinir sistemini etkileyen hastalığın oluşmasını büyük ölçüde önlenmiş olur.

Vücuttaki ağıt metallerin hücrelere zarar vermesini engeller. Kadmiyum , kurşun ve cıva gibi ağır metallere karşı hücre duvarını güçlendirerek zararlı etkilerinden korur.

ALFA LİPOİK ASİT İÇEREN BESİNLER

Alfa lipoik asit vücuda giren besinlerden üretilir. Alfa lipoik asit en fazla kırmızı ette bulunur. Alfa lipoik asit içeren diğer besinler:

Sakatatlar (böbrek, kalp, karaciğer gibi)

Ispanak

Domates

Brokoli

Lahana

Bezelye

Günlük alfa lipoik asit ihtiyacı

Alfa lipoik asit yeterince kırmızı et tüketmeyen vejeteryan beslenen kişilerde ek olarak alınmalıdır. Günlük ihtiyaç ortalama 40 mg dır. Şeker hastalığı olan kişilerde 100 mg alınabilir. Şeker hastalığına bağlı periferik nöropati bulunan kişilerde günlük 300 mg veya daha fazla alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Alpha Lipoic Acid (ALA) (3 Yorum)

  1. Günde kaç mg alınması gerekiyor, fazla alınmasının herhangi bir zararı varmı?

  2. Ben alpha lipoic acid kullandım mideme çok dokundu, doktora başvurdum mide koruyucu önerdi biraz rahatladım ama yinede mide çok az bir sıkıntı yaşatıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740