Alıç Bitkisi (Hawthorne Berry)

Alıç ağacı

Alıç ağacı, boyu 7-8 metreye ulaşabilen , ilkbaharda çiçek açan ve hafif kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Alıç ağacı ülkemizin bazı bölgelerinde , Asya’da ve Avrupa’da yetişmektedir. Meyveleri türüne göre sarı veya kırmızı renkte olabilir. Sağlık açısından kullanılan kısmı meyvelerdir. Çoğunlukla dere kenarlarında yetişir. Meyvelerinin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki hücreleri korur ve yeniler. Kalp ve damar hastalıklarına oldukça faydalıdır. Damarları oluşturan dokuların yenilenmesini sağlayarak damar hastalıklarını önler.

Alıç meyvesinin sağlığa faydaları

Kalp hastalıkları: Alıç meyvesi kalp hastalıkları için kullanılan şifalı meyvelerden biridir. Kalp çalışmasını düzenler ve kalp hastalıkları önler. Damar sertliği ve damar tıkanıklığını önler. Damarları koruyucu görevi üstlenerek damarlarda oluşabilecek tahribatı engeller. Damarları saran tabakanın antioksidan özelliği sayesinde kendini yenilemesini sağlar. Damarlarda yağ birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı ve kötü kolestrol seviyesinin yükselmesini engeller. Kalp atışlarını düzenler ve ritim bozukluğunu önler.

Beyin fonksiyonları: Alıç meyvesinin beyin damarlarını açıcı özelliği vardır. Bu özelliği hafıza artırır, beyin kanamasının önler ve kılcal damar tıkanıklığına bağlı saç dökülmesini azaltır. Sigara ve kirli hava beyindeki kılcal damarları tıkar. Tıkanan kılcal damarlar ileri yaşlarda unutkanlığa ve saç dökülmesine neden olabilir.

Tansiyon: Kan basıncını (tansiyon) normal seviyede tutmayı sağlar. Kalp rahatsızlığına bağlı tansiyon yükselmesini önler.

Dolaşım sistemi: Vücudumuzdaki damarların oluşturduğu dolaşım sistemi , sağlıklı olarak görevlerini yerine getirebilmeleri için damarların yumuşak ve esnek olması gerekir. Yumuşak ve esnek olmayan damarlar zamanla tıkanır ve kan akışını engeller. Hücrelere yeterli miktarda kan gitmediği halde çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. En başında vücutta halsizlik , ciltte lekeler oluşmaya başlar. Alıç meyvesi günlük bir avuç kadar tüketildiğinde damarları yumuşatır ve daha esnek olmasını sağlar. Esnek ve yumuşak olan damarlar sağlıksız damarlara göre daha fazla kan akışı sağlar.

Mide yanması: Alıç meyvesi mide yanması, ekşime ve ağrıya iyi gelmektedir. Reflü ve gastrit problemlerinde günlük olarak aç karına tüketilebilir. Midede yanma, ağrı ve şişkinliği önler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740