Alerji Nedenleri ve Tedavisi

Alerji kimlerde olur?

 

Alerji insan vücudunun bazı maddelere karşı göstermiş olduğu reaksiyondur. Bu reaksiyon genellikle cilt üzerinde görülür. Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve döküntü şeklindedir. Genellikle sebzeler , baharatlar , bazı kimyasal maddeler , ev tozları , polenler , bazı ilaçlar , deniz ürünleri , yumurta , böcek sokmaları , çikolata ve bazı ağaç türleri alerjen olabilir. Polen alerjisi ve toz alerjisi olanlarda vücut hapşırık şeklinde reaksiyon gösterir. Ev tozları özellikle çocuklarda alerjik astıma neden olabilir.

 

Bağışıklık sisteminin bu zararlı veya zararsız maddelere karşı göstermiş olduğu aşırı reaksiyon sonucu oluşan belirtilerdir. Bağışıklık sistemi allerjen maddeleri hafızasına alarak bir dahaki sefere karşılaştığında çok çabuk reaksiyon gösterir. Bu reaksiyon hapşırık , ani gelişen kızarıklık ve kaşıntı olabilir.

Alerjinin tedavisi 

Alerjinin tedavisi alerji için üretilen ilaçlar ile sağlanabilir. Alerjinin türlerine göre tedavi şekli farklıdır. Alerji tekrarlayan bir hastalık olduğu için tedavisi yapıldıktan sonra önlem alınması gerekir.

Öncelikle alerjinin nedeni tespit edilmelidir. Alerji testi yaptırıp hangi allerjenlere vücudunuzun tepki gösterdiğini öğrenmelisiniz. Alerjiye neden olan faktörlerden korunmak gerekir. Aksi takdirde allerji tekrar tekrar belirecektir. Ev tozları ve polenlere alerjisi olanlar aşı tedavisi olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740