Botoks Nedir? Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks nedir?

Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen solüsyonların cilt altına uygulanmasıdır. Bu bakteriler protein içerir ve kasların daha güçlü olmasını sağlar. Yüz bölgesindeki kaslar, mimikler nedeniyle giderek çizgili bir görünüm alır. Bu çizgili görünüm cilte kırışıklık olmasına neden olur. Botoks uygulaması sayesinde yüzdeki kaslar güçlenir ve kırışık görünüm azalır. Ülkemizde botoks uygulamasına 2000 li yıllarda başlanmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Amerika’da ise uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks, kırışıklık olan bölgelere enjekte edilir. Çoğunlukla yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklara uygulanır. Göz kenarları, alın, kaşlar ve boyun bölgesine uygulanır. Ağız çevresi ve bıyık bölgesinde oluşan kırışıklıklar için uygulanabilir. Enjekte edilen ilaç kana karışmaz. Sadece enjekte edilen bölgeye etki eder. Botoks uygulandığından 2 veya 3 hafta sonra etkisi görülmeye başlar. Kişiye uygulanan botoksun yaklaşık olarak 6 ay etkisi olur. 6. aydan sonra veya 5. ay bittiğinde tekrar uygulama yapılabilir.

Botoks ciltteki kırışıklıkları giderme dışında bir çok rahatsızlığın tedavisinde uygulanabilir.

Botoks hangi hastalıklarda uygulanır?

Aşırı terleme

Nörolojik bazı hastalıklar

Diş gıcırdatma

Migren

Tik

Kas kasılması

Kramp

Yüz buruşturma

Boyun çevirme

 

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Fitoterapi Nedir? başlıklı makalemizde Bitki, bitkisel tedavi yöntemleri ve fitoterapi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın