Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi nedir?

Fitoterapi, bitkilerden elde edilen maddelerin çeşitli hastalıklar ve sağlıklı yaşam için kullanılmasıdır. Bitkilerin en faydalı olan kısımları alınarak ve çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma sunulmasıdır. Fitoterapi çok eski zamanlardan beri insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Günümüz teknolojisinin ilerlediği bu günlerde bile fitoterapi ile tedavi yöntemleri devam etmektedir.

Kimyasal içerikli ilaçların kullanılması durumunda insan vücudunda meydana gelen bazı olumsuzluklar, hastaların bitkisel tedavi yöntemlerine yani fitoterapi ile tedavi şekline yönlenmesine neden olmaktadır. Ancak fitoterapi gelişi güzel yapılmamalıdır. Fitoterapi yapılacaksa buna hastanın kendisi değil bir uzman yada bir terapist karar vermelidir. Bitkisel içerikli ürünler kimyasal içerikli ilaçlar kadar zararlı değildir. Ancak bu durum  bitkisel içerikli ürünlerin tamamen masum  olduğu anlamına gelmez.

Fitoterapinin asıl amacı vücudumuzda bulunan organların işleyişini daha iyi bir hale getirmek ve hastalıkların önceden önlenmesini sağlamaktır. Vücutta meydana gelen ciddi rahatsızlıklar fitoterapi ile tedavi edilmesi bir hayli zorlaşır. Örneğin sağlıklı ve dengeli beslenme bir fitoterapi şeklidir. Vücut için gerekli olan besinlerin doğru zamanlarda kullanılması fitoterapiye örnektir.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Aroma Terapi Nedir? başlıklı makalemizde Aroma terapi, bitki özü ve Bitkisel yağlar hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın