Altın Kök Otu (Rhodiola) Faydaları

Altın kök otu nedir?

Altın kök otu (rhodiola), soğuk iklimleri seven , Asya ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yetişen ve en önemli özelliği stresi azaltmak olan bir bitkidir. Sağlık açısından faydalı kısımları kökleridir. Toplama zamanı geldiğinde kökler topraktan çıkarılarak kurutulur. Kurutulan kökler toz halinde veya kapsül içerisine konarak tüketime sunulur. Rhodiola kökleri ruhsal sıkıntıları gidererek kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Stresi azaltarak beyin fonksiyonlarını harekete geçirir.

Rhodiola köklerinin faydaları

Stres: Rhodiola kökleri sinir yapısını rahatlatır ve stresi azaltır. Aşırı stres bir çok sağlık problemini beraberinde getirebilir. Stresin beyin çalışmasını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Stresi azaltır ve beyin çalışmasını düzenler.

Vücut direncini artırır: Rhodiola kökleri vücudun doğal savunma sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yorgunluk: Rhodiola kökleri vücutta oluşan halsizliği ve yorgunluğu azaltır. Strese bağlı olabilen isteksiz davranma, halsizlik hissi ve yorgunluk hissini azaltır.

Depresyon:Rhodiola kökleri , ruhsal bozuklukları kontrol altına alarak stresi ve kişinin depresyona girmesini engeller. Doğal antidepresan olarak kullanımı yaygındır.

Sinir sistemi : Rhodiola kökleri sinir sistemini düzenler. Sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda ruhsal bozukluklar ve aşırı stres meydana gelebilir. Rhodiola kökleri sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Güçlü hafıza: Rhodiola kökleri beyin fonksiyonlarını artırır ve hafızayı güçlendirir. Beyin fonksiyonlarının artması sonucunda odaklanma ve öğrenme kabiliyeti artar. Daha güçlü bir hafızaya sahip olmayı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740