Altın Otu Çayının Faydaları

ALTIN OTU ÇAYI

Altın otu , ülkemizin güneydoğu ve doğu bölgelerinde yetişen , sarı çiçekler açan ve yaklaşık 1 metre boya ulaşabilen bir bitkidir. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan bu bitki ormanlık alanlarda her an karşımıza çıkabilir. Çiçekleri kurutularak ilaç yapımında kullanılır. Bunun yanı sıra kurutulmuş çiçeklerden çay yapılarak içilebilir. İnsan sağlığı açısından olumlu yanıtlar vermiştir. Altın otu çayından fayda görmek için düzenli olarak içilmelidir. Yeryüzündeki bütün bitkiler düzenli kullanımda fayda sağlar. Bir kaç kez kullanıpta bırakanlar bitkiden herhangi bir fayda göremez.

Altın otu bitkisi, geçmişten günümüze şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Altın otu bitkisi altın renginde çiçekleri ile bahçe süslemelerinde kullanılmaktadır. Altın otu bitkisinin çiçekleri yaz aylarında toplanarak kurutulmaya bırakılır. Çiçekler kurutulduktan sonra çay yapılarak tüketilir. Sindirim sistemini düzenleyici özelliği olduğundan içimden sonra kişide rahatlama sağlar.

Altın otu çayının faydaları

İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücutta ödem ve şişkinliği alır. Özellikle fazla ayakta kalan kişilerin ayaklarında ödem oluşur. Altın otu çayı ile ayaklarda oluşan ödem vücuttan atılır.

İdrar sökücü özelliği sayesinde zayıflatıcı olarak kullanılabilir. Vücuttaki fazla suyu atmak için düzenli olarak altın otu çayı kullanılması vücuttaki şişkinliği alarak daha zayıf bir görünüm verir. Ayrıca tokluk hissi vererek zayıflamak isteyenlere yardımcı olur.

İdrar sökücü özelliği sayesinde kum dökmeye yardımcı olur. Bu özelliğinden faydalanmak için günde en az 3 litre su içilmesi tavsiye edilir.

Yine idrar sökücü özelliği sayesinde bakterilerin ve zararlı mikroorganizmaların vücuttan atılmasını sağlar ve vücudu enfeksiyonlardan korur.

Altın otu çayı sindirim sistemini düzenleyici olarak kullanılabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740