Altını Islatan Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

ALTINI ISLATAN ÇOCUKLAR

Çocukların altını ıslatma sorunu (primer enürezis nokturna) her anne ve baba için üzücü bir olaydır. Çocukların alt ıslatma sorunu 6 yaşına kadar devam edebilir. 6 yaşından sonra çoğunlukla problem çözülmüştür. Ancak alt ıslatma hala devam ediyorsa çocuğunuz için doktor kontrolü gerekebilir.

Haftada 1 defa altını ıslatan çocuğa göre her gün altını ıslatan çocuk daha geç tedavi olur. Haftada bir defa  gece alt ıslatan çocuklar için ilaç tedavisi ile alt ıslatma sorunu ortadan kalkabilir. Ancak her gün alt ıslatan çocuklar ilaç tedavisinin yanında psikolojik destek alması gerekebilir. Çocuklarda gece korkusu alt ıslatmalarına neden olabilir. Karanlık fobisi, gece korkusu, kötü rüyalar, soğuk odalar ve ruhsal bozukluklar çocukların gece altını ıslatmalarına neden olabilir. Diğer bir olasılık ise bazı çocukların böbreklerin yeterince gelişmemiş olması ve idrar torbalarının küçük olmasından kaynaklanabilir. İdrar kesesi küçük olan çocukların , gece böbreklerin çalışıp idrar kesesine idrar göndermesi ile alt ıslatma meydana gelebilir. İdrar kesesi küçük olan çocukların idrar kesesinin büyümesi için bol su içirilip tuvalet ihtiyacı geldiğinde mümkün olduğu kadar idrarını tutmaları sağlanmalıdır. Böylece idrar kesesi zamanla büyür. Diğer bir olasılık ise çocukların idrar tutma kaslarının gelişmemiş olmasıdır. İdrar tutan prostat bezi kasları gelişmeyen çocuklarda gece alt ıslatmaları meydana gelebilir. İdrar tutan prostat kaslarını geliştirmek için tuvalet ihtiyacı geldiğinde idrarını olabildiğince tutmalarıdır. Daha sonra idrarını yaparken kaslarını harekete geçirmeli yani idrarını tutup bırakmalıdır. Böylelikle idrar tutma kasları gelişmiş olur.

Altını ıslatan çocuklar için ne yapılmalı

Öncelikle çocuğunuza psikolojik destek vermelisiniz. Onlara altını ıslattıkları için kızmak yanlıştır. Zaten sabah uyandıklarında üzüntüleri yüzlerinden anlaşılmaktadır. Hiç bir çocuk bilerek gece altını ıslatmaz. Bu yüzden sabah kalktığınızda çocuğunuz altını ıslatmış ise ona kızmak yerine destek olmayı tercih etmelisiniz. Ona bu durumdan kurtulabileceğini her sabah kuru kalkacağını söyleyerek psikolojik destek verebilirsiniz.

Altını ıslatan çocuğunuz varsa gece yatarken su içirmeyin. Çocuklar yatarken su içmeyi alışkanlık haline getirirler. Su ihtiyaçları olmasa bile su içmek isterler. Gece yatmadan 2 saat önceden suyunu içirin ve her gece yatarken tuvalet ihtiyacını karşılamasını sağlayın.

Gece altını ıslatma çocukların bazıları karanlıktan korktukları için altını ıslatabilirler. Çocukların odasına gece lambası vb. aydınlatıcı koyun.

Çocuğunuzun idrar kesesi küçük olabilir. Gün içinde idrarını mümkün olabildiğince tutmasını sağlayın. Böylece idrar kesesi büyür ve gece alt ıslatma azalabilir.

İdrar tutma kaslarının gelişmesi için idrarını tutmasını sağlayın. İdrar yaparken idrarını tutup bırakmasını söyleyin. Bu işlem idrar tutan kasların gelişmesini sağlar.

Çocukların gece alt ıslatmaları çoğunlukla soğuk kış aylarında gerçekleştiği için çocuğunuzun odasının ısısını dengede tutun. Ortalama 20 derece olması gereken oda ısısının sabit kalmasını sağlayın. Çocukların odasına ısı ölçen derece koyarak ısıyı takip edebilirsiniz.

Altını ıslatan çocuklara ilaç tedavisi

6 yaşını aşmış ve hala çocuğunuz altını ıslatmaya devam ediyor olabilir. Bu durumda ilgili uzman hekime danışarak ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi en az 3 ay sürmektedir. Doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan düzenli kullanmak önemlidir. Unutmayın ki tüm ilaç tedavileri düzenli olarak kullanımda yanıt verir.

Gece alt ıslatma alarmı

Alt ıslatma alarmı çocuğunuz gece altını ıslattığında devreye girer ve sizi uyarır. Çocuğunuzun iç çamaşırına yerleştirilen küçük bir cihaz, sensörler sayesinde ıslaklık fark ettiği anda alarm devreye girer. İç çamaşıra yerleştirilen cihaz ile alarm bağlantılıdır. Çocuğunuzun altını ıslattığında size bilgi vermesinin sebebi çocuğunuzu uyandırıp tuvalet ihtiyacını gidermenizdir. Bu sayede gece tuvalete kalkma alışkanlığı kazanılmış olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740