Alzheimer Hastalığı ve Alzheimer Hastası

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalarının davranışları

Alzheimer hastalarına nasıl davranılır?

 

Alzheimer hastalığı, ileri yaşlardaki kişilerde yavaş yavaş ilerleyen beyin hastalığı ve hafıza silinmesidir. Hastada unutkanlık ve davranış bozuklukları gerçekleşir. İleri yaşlardaki kişilerde oluşan unutkanlık alzheimer hastalığı olduğu anlamına gelmez. Alzheimer hastalığının belirtileri arasında hafıza kaybı , davranış bozukluğu , unutkanlık, bulunduğu bölgeyi başka bir yer zannetmesi, eskiye dair herhangi bir olayı hatırlamamak, düşünme zorluğu , karakteristik değişim ve bazı hastalarda inatçılık belirtileri vardır.

Alzheimer hastalığının nedenleri

Alzheimer 65 yaş üzeri kişilerde görülür. Kadınlara göre erkeklerde görülme ihtimali daha azdır. Her 20 kişiden 1inde görülebilen bir rahatsızlıktır. Alzheimer hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Yaşlılığa bağlı beyin hücrelerinde gerçekleşen ölümler ve beyin damarlarının tıkanması hastalığı tetikler. Gençlikte geçirilen önemli travmatik olaylar ileri yaşlarda alzheimer hastalığı riskini artırır. Sinirsel ve psikolojik bozuklukları olan kişilerde alzheimer hastalığı görülme ihtimali vardır. Dengesiz ve düzensiz beslenme hücre yapılarının bozulmasına ve zamanla hücre ölümüne kadar gider. Beyin ve sinir sistemindeki hücrelerin ölümü , alzheimer hastalığı nedenlerinden olabilir.

Hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Sadece hastalığın kişide olan davranış bozukluklarını önlemek için ilaç tedavisi uygulanır. Alzheimer hastalarının bakımı zor ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalar mümkün olduğunca yalnız bırakılmamalıdır.

Alzheimer hastalarının bakımı ve öneriler

Uyku süresini artırın. Uyku düzenin olması alzheimer hastalığının olumsuz etkilerini biraz olsun azaltır.

Bol su içirin. Bol su içmek beyin fonksiyonlarını harekete geçirir.

Sürekli olumlu şeyler konuşun. Resimlerin üzerine kişilerin isimlerini yazın. Kişileri isimleri ile hatırlaması kendine güven verecektir.

Dışarıya çıktığında kaybolma riskine karşı en yakınının cep telefonu numarasını ve ev adresini bir bez parçasına yazıp elbisesine dikin.

Ona sürekli içinde bulunduğu durumu hatırlatın. Günleri , ayları ve özel günlerini onlara hatırlatın.

Size birşey sorduğunda onlara kısa ve öz cevaplar verin. Uzun cümleler akıllarında kalmadığı için kendilerini daha kötü hissederler.

Onu önemseyin. Bir şey konuştuğunda onu dinleyin ve kısa yorumlar yapın.

Geçmişte yaşadığı güzel günler hakkında onunla konuşmaya çalışın.

Her zaman sakin ve sevecen olun. Sonuçta o bir hastadır. Aynı konumdaki sizde olabilirsiniz. Kendinizi onun yerine koyun ve davranışlarınızı ona göre belirleyin.

Kesinlikle ona kızmayın. Öfkelenip kızmak hastayı daha fazla olumsuz etkiler.

Ona yapabileceği zararsız ve kısa süreli işler verin. Ona güvendiğinizi bilmesini sağlayın. Her zaman sakin ve şefkatli olun.

Yaşadığı evi değiştirmeyin. Alzheimer hastaları kendilerini başka yerde yaşıyormuş gibi hisseder ve eve gitmek istediğini söyler. Ona sakin bir şekilde evde olduğunuzu ve güvende olduğunuzu söyleyin.

Ev eşyalarında ve düzeninde gereksiz değişiklikler yapmayın. Değişiklik yaşaması hastada daha çok kafa karışıklığına neden olur.

Evde hastaya zarar verebilecek deterjan, zehirli maddeler gibi malzemeleri ulaşamayacağı yerlere koyun.

Evdeki aydınlatmayı her zaman en üst seviyede tutun.

Eve doğalgaz alarmı ve yangın alarmı kurdurun.

Kırılacak ve keskin aletleri göz önünde bulundurmayın.

Hastaya uygun elbiseler giydirin. Yaka kısımları çok dar olmayan ve onu rahat ettirecek elbiseler tercih edin. İdrar kaçırma sorununa karşı özel külotlar kullanın.

Alzheimer hastalarına banyo yaptırmak oldukça zordur. Banyoda kilitli kalmamaları için banyo kilidini sökün. Ilık suda banyo yaptırın. Yerlerdeki kayganlığı en aza indirin.

Yemek yemek alzheimer hastalarının en büyük sorunudur. Çatal bıçak kullanma kabiliyetlerini yitirmişlerdir. Ona elle yiyebileceği yemekler hazırlayın. Alzheimer hastalarının iştahsızlık sorunu olabilir. Bu tür hastalarda öğünü çoğaltıp yemekleri azaltın.

Gazete ve kitap okumasını sağlayın. Güncel bilgiler onu biraz rahatlatır.

Alzheimer hastaları sizin bazı davranışlarınıza veya çevresel olaylara tepki gösterebilir. Bu tür davranışları ve çevresel etkenleri belirleyip onlardan uzak tutmaya çalışın. Sizin davranışınıza karşı herhangi bir olumsuz tepki veriyorsa bir daha tekrarlamayın.

Ona kesinlikle ceza vermeyin ve kesinlikle kızmayın. Bu durum onları daha çok mutsuz eder ve hastalığının ilerlemesini sağlar.

Alzheimer hastaları aniden soyunma ve cinsel davranışlarda bulunabilirler. Onları utandırmadan uygun bir şekilde vazgeçirin ve dikkatini başka yere çekin.

Alzheimer hastalarının en büyük sorunlarından biride tuvalet ihtiyacıdır. Ona sık sık tuvalet ihtiyacı olup olmadığını uygun bir dille sorabilirsiniz. Tuvalette üzerinin kirlenmesini önlemek için mümkünse yanında bulunun ve ona yardımcı olun. Tuvalet kullanımını yanlış yapabilirler. Doğru olanı sakin bir şekilde söyleyin ve hijyene önem verin.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740