Ameliyat İzi Nasıl Kaybolur?


Ameliyat İzleri Canınızı Sıkmasın

Bazen, cerrahi müdahale gerektiren sağlık sorunları veya kaza vakaları yaşarız. Bu kazalar sonucu ameliyat olmamız gerekebilir. Ameliyat hayat kurtarabilir, ancak öte yandan geride kalan derin yaralar, özellikle dış görünüşüne özen gösteren kişiler için utanç verici ve can sıkıcı olabilir. Cerrahi yaralar genellikle kalıcıdır ve vücut üzerinde ameliyat izi bırakabilir. Vücut ise kan dolaşımı ve hareketi sınırlı olduğu için, hemen sağlıklı bir cilt ve doku oluşturamaz. Gelelim biz bu yara izlerini nasıl yok ederiz.

Ameliyat İzlerinden Doğal Yollarla Kurtulun

1)Bir ameliyat izini çıkarmanın en iyi yollarından biri bölgeye masaj yapmaktır. Masaj, yara dokusunun azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca kan akışını artırır. Bu cilt dokusunun oluşumunu destekler ve böylece normal cildi yeniden kazanır.

2)En iyi çözüm eczanelerde satılan çeşitli yara izi giderici kremlerin kullanılmasıdır. Eski hücrelerin yerini almasına ve yeni cilt dokuları oluşturmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinin üretimini artırır, bu nedenle yavaşça yara izleri azalır.

3) E vitamini de yara izlerini ortadan kaldırmak için bilinir. İyileşme sürecini de geliştiren E Vitamini, cildin esnekliğini güçlendirir ve kolajen üretimini artırır. Sizde E vitamini kapsülünü kesip içindeki sıvıyı yaranıza sürüp yaranızın iyileşme hızını arttırabilirsiniz.

4) Doktorlar tarafından önerilen ilaçlar ve ya takviyeleri almanın yanı sıra, belirli yiyecekleri tüketmek de ameliyat yaralarının iyileşme sürecine yardımcı olur. Yaralar için başta yüksek proteinli ürünler, (Kırmızı et, tavuk, yumurta, yoğurt ve peynir) sebzeler ve havuçlar gibi beta karoten veya A vitamini içeren yiyecekler de yara iyileşme sürecine yardımcı olur. Çinko ve protein içeren yiyecekler de yaraların içten iyileşme sürecine yardımcı olur.

Bu dört yöntem, cerrahi yara izlerini gidermenin en iyi yoludur. Cerrahi yara izlerinin azalması ya da yok olması genellikle operasyonun şiddetine bağlı olarak daima zaman alır ama bu zaman sizin gösterdiğiniz çabaya göre değişiklik gösterir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ameliyat İzi Nasıl Kaybolur? (1 Yorum)

  1. Ameliyat izi çok eskiyse krem vb şeyler fayda etmiyor sadece plastik cerrahına gidilip estetik yaptırılabiliyor. Eğer iz yeni ise kremler ile geçiyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740