Ameliyatla Zayıflamak Doğru Mudur?

Ameliyatla Zayıflamak Doğru Mudur?

Çeşitli sebepler ile kilo alan insanlar, sağlıklı bir hayata kavuşmak için farklı yöntemler deneyerek kilo vermeye çalışmaktadır. Tüm vücutların işleyişi birbirinden farklı olduğundan, kişi kendi vücuduna uygun yöntemleri denemelidir. Bu yöntemlerden ilki diyet yapmaktır. Sürekli kilo alıp veren kişilerin ilk hatası diyeti dönemlik uygulamalarıdır. Hâlbuki diyet yerine sağlıklı beslenme gerçekleştirilmeli ve bu yaşam boyu devam etmelidir. Diyetin yanı sıra spor ile de kilo vermek mümkündür. Bu iki yöntem ile uzun vadede kilo verme sağlanmalıdır. Özellikle çok kilolu insanlar diyet, spor gibi yöntemleri denemeden direkt mide ameliyatlarına yönelir.

Vücut Kitle İndeksi

Fazla kilolara sahip herkes mide ameliyatı olamamaktadır. Zaten doğal yollar ile zayıflamak denenmeden önce ameliyat sürecine girmeye çalışmak oldukça yanlıştır. Mide ameliyatı olmak isteyen kişilerin öncelikle doğal yöntemleri denemiş ve sonuç alamamış olması gerekmektedir. Ayrıca vücutta biriken fazla kiloların tek sebebi yeme bozukluğu olmalıdır. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kilo almış insanların mide ameliyatı olması oldukça risklidir.

Diyetisyen ve Psikolog Görüşmeleri 

            Ameliyat ile zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle bir diyetisyen ile görüşme yapması ve yeme bozukluğunun ne düzeyde olduğunu görmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diyet süreci olmadan ameliyat olmak sakıncalı bir durumdur. Ayrıca psikolog ile görüşerek kilo alma sorununun kaynağına inilmelidir. Mide ameliyatlarının çeşitli zararları vardır. En önemli riski ameliyatın tamamlanamamasıdır. Çünkü obezite hastası olan insanların ameliyatları oldukça riskli geçmektedir ve bazı ameliyatlar tamamlanamamaktadır. Ayrıca mide ameliyatı sonrasında yeme düzeni oturtulmadığında yine bu süreç ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle fazla kilolara sahip kişiler için ameliyat en son seçenek olmalıdır. Kilo verebilmek için öncelikle diyet, spor gibi doğal ve zararsız yöntemler denenmelidir. Tabi bu süreçte psikolojik destek almak önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740