Ampirik Tedavi Nedir?

Ampirik tedavi

Ampirik tedavi (kocakarı ilacı), eski kullanıcı bilgilerine dayalı, hastalık ve hastalığın tedavi şeklinde etkisi olduğu düşünülen yöntemler ile tedavi etme şeklidir. Ampirik tedavi çoğu zaman bitkiler ile yapılır.

Batıl inançlar ile yapılan tedavi, ampirik tedavi örneklerindendir. Eski zamanlarda tıbbın çare bulamadığı hastalıklar ile ilgili batıl inançlara başvurulmuş ve hastada plasebo etki yaratılmaya çalışılmıştır. Örneğin “cebinde tavşan bacağı taşıyan kişi romatizma ağrılarından kurtulur ” ve daha bunun gibi bir çok hastalık için birden fazla batıl inanç belirlenmiş ve hastalar bu şekilde tedavi edilmeye çalışılmıştır.

Ampirik tedaviye diğer bir örnek ise günümüzde kullanılan geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Antibiyogram testi yapılmadan hastaya gelişigüzel kullandırılan antibiyotik tedavisine ampirik tedavi denir. Doktorlar yazdıkları antibiyotiğin hastaya iyi geleceğini düşünerek yazarlar. Ancak verilen antibiyotik hastaya iyi gelmeyebilir. Antibiyotiğin hastaya iyi gelmediği gibi zararlı etkileri de bir hayli fazla olabilir.

Kısaca ampirik tedavi; hastalık ve hastalığa uygulanan bitki vb yöntemler ile tedavi edilebileceği düşünülen bir tedavi yöntemidir.

Ampirik  tedaviye örnekler

Yanıklara yoğurt sürmek

Ağrılara et sarmak

Yanıklara kireç sürmek

Mide ağrısına şerbet içmek

Vücutta oluşan kesi ve kanamalara tütün sarma

Gözde arpacık oluşmasına çay posası koymak

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740