Andız Pekmezi Faydaları

Andız ağacı

Andız ağacı, çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen , kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür. Ardıç ağacına benzer ve ardıç görünümlü tomurcukları yapraklarının uç kısımlarında bulunur. Koyu yeşil rengindeki andız tomurcukları toplanarak pekmez veya çay olarak tüketime sunulur. Andız tomurcukları karbonhidrat bakımdan zengindir. Besleyici ve yüksek kalorilidir. Andız pekmezi kilo almak isteyenler için iyi bir besin kaynağıdır. Andız ağacının yaprakları, kökleri ve tomurcukları şifa için kullanılabilir. Köklerinden elde edilen katran cilt hastalıkları için kullanılabilir. Yaprakları kurutularak çay olarak tüketilebilir. Andız tomurcukları kaynatılarak pekmez yapılır.

Andız pekmezinin faydaları

Romatizma: Andız pekmezi romatizmal ağrılarda etkili olduğu görülmüştür. Andız köklerinden elde edilen katran ise ağrılara haricen sürülebilir. Sürüldüğünde bölgeyi yumuşatarak ağrıların giderilmesinde yardımcı olur.

Öksürük: Andız tomurcuklarından elde edilen pekmez, özellikle kuru öksürükte kullanılabilmektedir. Akciğerleri ve solunum yollarını yumuşatarak öksürüğü hafifletir. Öksürükten kaynaklanan boğaz ve soluk borusu tahrişlerini önler. Öksürüğün daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Grip ve soğuk algınlığı: Andız pekmezi grip ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir. Gripten kaynaklanan eklem ağrılarını ve kırgınlığı azaltır. Gribe neden olan virüslerin vücuttan atılmasına destek olur.

Hemoroid: Andız pekmezi yumuşatıcı özelliğinden dolayı kalın bağırsak çıkışını yumuşatarak hemoroidin zamanla iyileşmesine yardımcı olur. Ancak andız pekmezi kabızlığa neden olabileceğinden fazla kullanımda kabızlık yapar ve hemoroidin artmasına neden olabilir. Hemoroid için az miktarda kullanılması yeterli olacaktır.

Saç dökülmesi: Andız pekmezi, saçları içten besleyerek daha güçlü olmasını sağlar. Dökülmelere karşı saçları güçlendirir. Saç köklerini besleyerek daha sağlıklı saç oluşumunu destekler.

Kalp ve damar sağlığı: Andız pekmezinin yumuşatıcı özelliği sayesinde damarları yumuşatarak kan akışını rahatlatır. Damarlarda bozulmaları önleyerek varis ve damar tıkanıklığını büyük ölçüde engeller.

Mide: Andız pekmezi mideyi yumuşatır ve spazmları önler. Mide ağrılarına ve kramplara fayda gösterir. Şişkinliği ve hazımsızlığı azaltır.

Kanı temizler: Andız pekmezi kandaki yabancı maddelerin temizlenmesini sağlar. Karaciğerde biriken zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbrek fonksiyonlarını artırarak zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Bronşit:Andız pekmezi güçlü ve ağır bir besin kaynağıdır. Özellikle öksürük ve bronşit hastalığında kullanılmaktadır. Bronşların zararlı bakteri ve virüslerden temizlenmesini sağlar. Vücutta enfeksiyona neden olabilecek zararlı maddeleri vücuttan atabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740