Anemi (Kansızlık) Nedenleri

Anemi nedir?

Anemi , kandaki demir minerali miktarının azaldığında vücut yeterince kan üretemez. Demir kana kırmızı rengi veren alyuvarların içeriğinde bulunmaktadır. Alyuvarların içeriğinde bulunan hemoglobin proteini demir ile oluşur. Vücutta demir eksik olduğunda kan kırmızı rengini alamayabilir. Alyuvarların içerisinde bulunan hemoglobin isimli proteinler yüksek miktarda demir içerir ve kan yapımını sağlarlar. Kandaki alyuvarların vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı kan üretemez hale gelmesine anemi denir.

Anemi belirtileri nelerdir?

Ciltte solgunluk ve sararma: Dışarıdan bakıldığında herkes tarafından farkedilebilir düzeyde olan cilt solgunluğu anemi belirtisi olabilir. Kandaki alyuvarların kana vermiş olduğu renk tonu normal değerde olmadığından, ciltteki dolgun görünüm anemiye işaret olabilir.

Yorgunluk: Kandaki alyuvarların içerisinde bulunan hemoglobinler, hücrelere oksijen taşınmasını sağlar. Kandaki hemoglobin sayısı düşük olduğunda hücrelere yeterince oksijen ulaşamaz ve hücreler enerji üretimini azaltır. Hücrelerin enerji üretimi azaldığında kişide yorgunluk ve halsizlik belirtileri başlayabilir.

Baş dönmesi: Baş dönmesi beyine giden damarların tıkanması sonucunda ve beyin hücrelerine yeterince oksijen gitmediği durumlarda oluşur. Beynine oksijen taşıyan maddelerin kandan azalması üzerine beyine yeterince oksijen taşınmaması sonucu baş dönmesi oluşabilir.

Sürekli uyku isteği: Kandaki oksijen miktarı azaldığında ve hücrelere yeterince oksijen ulaşmadığında yorgunluk ile birlikte sürekli uyku hali olabilir.

Hafıza problemleri: Yeterince oksijen alamayan beyin hücreleri, beyin fonksiyonlarını yerine getirmekte güçlük çekebilir. Odaklanma ve hafıza problemleri gerçekleşebilir. Unutkanlık artar ve akılda tutma becerisi azalabilir.

Kalp çarpıntısı: Kalp çalışması için yine oksijene ihtiyaç vardır. Kalp çalışması için yeterince oksijen alamadığı takdirde kalp çalışmasında güçlük ve çarpıntı oluşabilir.

Üşüme: Vücut ısısını dengede tutan kan, vücutta eksik olduğunda ısı dengelenmesi güçleşir ve üşüme gerçekleşir. Damarlarda kan üreten hemoglobinler azaldığı anda kanda eksiklik ve üşüme gerçekleşir.

Saç dökülmesi: Vücutta yeterince kan olmadığı takdirde saç köklerinin kan yolu ile beslenmesi güçleşir. Vücuttaki kanın az olması zamanla kılcal damarların tıkanmasına neden olabilir. Saç diplerine besleyen kılcal damarların tıkanması sonucunda saçlar beslenemez ve dökülebilir.

Anemi (Kansızlık) tanısı nasıl konur?

Kansızlık tanısı yapılan kan değeri kontrolü sırasında tespit edilmektedir. Kandaki hemoglobin ve demir değerinin düşük olması vücutta kan yapımının azaldığı anlamına gelebilir. Yapılan kan tahlillerinde kansızlık olup olmadığına doktorlar tarafından karar verilebilir.

Anemi tedavisi nasıl yapılır?

Demir eksikliğine bağlı aneminin tedavisinde ek takviye olarak demir minerali kullanımı önerilmektedir. Kandaki demir miktarının artması ile demir eksikliği anemisi azalabilir. Yeni doğan bebeklerde demir eksikliğine bağlı anemi oluşmaması ve kan yapımının desteklenmesi amacıyla demir minerali damlaları verilebilir. Yetişkinlerde ise ağızdan alınan demir minerali içeren tablet ve şuruplar verilebilir.

Sürekli olarak kandaki demir miktarının azalması durumunda kandaki demir miktarının neden azaldığı konusunda araştırmalar yapılması uygun olacaktır. Bulunduğunuz ildeki tıp fakültesi hastanesinin hematoloji bölümüne başvurarak vücutta demir eksikliği nedenleri araştırılabilir.

Demir eksikliği oluşmaması için düzenli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Demir içeren yiyecekleri bolca tüketmek ve vücuttaki demir mineralini inhibe eden maddeler azaltılmalıdır. Demir mineralini bulunduğu besinler ; et, yumurta, sebzeler, tahıllar ve pekmezlerdir. Vücuda demirin emilimini azaltan maddeler ise; çay , süt ürünleri, şalgam suyu ve kalsiyum içeren besinlerdir. Kalsiyum içeren besinler ile demir içeren besinler aynı anda vücuda alındığında emilimleri azalmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740