Ankilozan spondilit hastalarına öneriler

Ankilozan spondilit nedir?

Ankilozan spondilit, omuga kemiklerinin hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma zamanla kemik yapısının bozulmasına neden olarak omurga kemiklerinin birbirine kaynamasına ve bir bütün hale gelmesine neden olmaktadır. Hastalık ilerlediğinde omurga kemiklerinde hareket kabiliyeti azalır, esneklik kaybolur ve katılaşma oluşur. Hastalık daha da ilerlediğinde boyun, sırt ve bel kısmında hareket kısıtlılığına yol açmaktadır.

Ankilozan spondilit hastalığının nedeni henüz bilinmemektedir. Ailesinde ankilozan spondilit hastalığı bulunan kişilerin kendilerinde de olma ihtimali vardır. Ankilozan spondilit genellikle 20 yaşından sonra belirti gösteremeye başlar. Ancak bazı durumlarda 20 yaş öncesi belirti vermeye başlayabilir. Erkeklerde daha kısa sürede belirti gösterir. Kadınlarda ise erkeklere oranla daha ileri yaşlarda belirti gösterir.

Ankilozan spondilit belirtileri nelerdir?

ankilozan spondilit

Hastalığının en önemli belirtisi omurga kemiğinin özellikle sabah uykudan kalkınca ağrımasıdır. Hareket kısıtlılığı, ani bel ve boyun hareketleri esnasında ağrı, derin nefes alındığında göğüs ağrısı ve kalçada oluşan ağrı ankilozan spondilit hastalığının başlıca belirtilerindendir.

Ankilozan spondilit hastalığı bulunan kişilerin, hastalığın belirtileri ile sık sık karşılaşmamaları için dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır;

Ankilozan spondilit hastalarına öneriler

Ankilozan spondilit hastaları, günlük egzersiz yaptıklarında ağrıları hafifler ve hastalığın vermiş olduğu hareket kısıtlılığı azalır. Çok ağır olmayan hafif egzersizler yapılabilir. Özellikle pilates ve yoga gibi hafif egzersizler yapmak oldukça rahatlatıcı olur.

Yatak ve yastık ankilozan spondilit hastaları için oldukça önemlidir. Özellikle sabah oluşan ağrılar için ortopedik yastık ve yatak kullanılması halinde ağrılar azalır. Yastık boyutu yüksek olmamalı, yatak ise çok sert olmamalıdır.

Ankilozan spondilit hastaları için yatak ve yastık dışında yatış pozisyonu da önemlidir. Omurga kemikleri rahat edecek şekilde yatılması önemlidir. Yüz üstü yatmak sabah ağrı ile uyanma olasılığını artmaktadır.

ankilozan spondilit nedir

Ankilozan spondilit hastaları çok aşırı beslenmekten kaçınmalıdır. Mide ve bağırsaklarda oluşabilecek şişkinlik ve gaz problemi ağrı oluşmasına neden olabilir.

Ankilozan spondilit hastaları sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmaları gerekir. Sigara kullanımı hastalığın belirtilerini artırmaktadır.

Ankilozan spondilit hastalığında erken tanı oldukça önemlidir. Hastalığın erken teşhis edilmesi ileride yaşanabilecek problemlerin azalmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740