Anne Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

Anne Çocuk Eğitimi

Anne Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

            Anne Çocuk Eğitimi çocukların ilk eğitimleri şüphesiz aile ortamında başlamaktadır. Çocuklar sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel yönden aile ortamında gelişme gösterir. İlk olarak bütün yaşamını etkileyecek olan temel becerileri ailesinden ve çevresinden gözlemleyerek öğrenir. Bu yüzden anne çocuk ilişkisi çocuğun gelişiminde büyük önem taşımaktadır. 

Olumlu ve Sağlıklı Anne Tutumları

             Anne davranışlarıyla çocuklarına iyi bir model aynı zamanda iyi bir rehber olmalıdır. Çocuklarına kararları konusunda yol göstermeli fakat baskı kurmamalıdır.

Çocuklarının karşılaştığı sorunlara birlikte çözüm getirerek çocuklarda bu becerinin gelişmesine katkı sağlamalıdır. Anne her konuda çocuğun fikirlerini dinlemeli ve çocuğun fikirlerine değer vermelidir. Çocuktan gelen mantıksız fikirleri çocuğa uygun bir şekilde açıklamalı veya çocuğun fikirlerine saygı duymalıdır.

Aşırı Koruyucu Anne Tutumu

             Bu tutumu benimseyen anneler çocuklarına zarar gelmesinden korktuğu için çocuklarını özgür bırakmaktan korkar ve çocuğun her anında yanında olmak isterler. Ancak bu davranışı benimseyen annelerin çocuklarında ilerleyen yaşlarda özgüven eksikliği ve tek başına bir iş başarabilmeye karşı yetersizlik hissi oluşabilmektedir. 

Mükemmeliyetçi Anne Tutumu

             Bu anneler çocuklarına karşı kusursuzluk beklentisi içinde ve çocuklarından yaşının üstünde olgun davranışlar sergilemesini beklemektedir. Bu anneler çocuklarının kararlarını desteklemek yerine kendi tercihleri doğrultusunda çocuklarının gelişim göstermesini isterler.

Ancak böyle annelerin çocukları kendilerine güvenmezler ve yanlış kararlar almaktan korkarlar. Aynı zamanda çocuklar eğitim hayatları boyunca başarısız olmaya tahammül edemezler. 

Otoriter ve Reddedici Anne Tutumu

             Bu anneler çocuklarına karşı sevgi ve şefkat duygularını gizli tutarak çocuklarına karşı daha baskıcı davranışlar sergilemeyi tercih ederler. Otoriter annelerin çocukları tedirgin davranışlar sergiler ve genel olarak streslidir. Bu çocuklar da sürekli eleştirildikleri ve baskı altında oldukları için aşağılık duygusu gelişebilmektedir. 

İlgisiz Anne Tutumu

             Bu anneler çocuklarının her davranışını görmezden gelmekte ve çocuklarına karşı ilgisiz davranmaktadır. Anneler çocuklarına karşı ilgi gösterdikleri zaman çocuklarının şımarık davranışlar sergilemesinden korkmakta ve buna karşılık vurdumduymaz bir tavır sergilemeyi tercih etmektedir.

Ancak bu annelerin çocukları hayattan ve kendilerinden beklentileri olmadan büyümekte ve zararlı alışkanlıklar edinmeye meyilli çocuklar olmaktadır. Bu çocuklar hayata karşı beklentileri olmadığı için hiçbir şey için çaba göstermezler. 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740