Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

evlatlik-cocuklar

ANNE VE ÇOCUK

            Anne çocuk arasındaki ilişki; bebeğin ana rahmine düşmesi ile başlar. Gebelik süreci boyunca anne ile çocuk arasındaki ilişki devam eder. Annesinin karnında büyüyüp gelişen bebek için bu süreç çok önemlidir. Mutlu geçirilen bir gebelik süreci bebeğin dünyaya geldiği ve alışmaya çalıştığı dönemin daha kolay atlatılmasını sağlar.

Anne Çocuk İlişkisinde Fiziksel Temasın Önemi

Annenin çocuğa vereceği sonsuz sevgi dışında, fiziksel temas son derece önemlidir. Bebeği beslerken, öz bakımı ile ilgilenirken kurulan fiziksel temas sayesinde annenin kokusu, davranışları bebekte rahatlama hissi yaratacaktır. Bu nedenle mutlu bir çocuk yetiştirilmek isteniyorsa annenin mutlu olması gerekmektedir. Anneye verilen ilgi, dolaylı yollardan bebeğe geçecektir. Bebeklik öneminde birçok ihtiyacı anne tarafından karşılanan çocuğun, 3-4 yaşlarından itibaren kişiliği oturmaya başlar ve çocuk etrafı daha çok tanır. Çocuğun her sorduğu soruya sabırla ve doğru cevaplar vermek, saygı sınırını öğretmek, sakin ve sabırlı bir anne olmak çocuk ile kurulacak ilişkinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Annenin Baba-Çocuk İlişkisindeki Etkisi

3-4 yaşından sonra etrafı daha iyi tanımaya başlayan çocuk, baba ile daha iyi iletişim kurma yoluna girmiştir. Annenin bu noktada, baba ile aynı hareket etmesi ve çocuğu tek başına sahiplenmemesi gerekir. Anne faktörünün çocukta yarattığı değer kadar baba faktörü de çok önemlidir. Anne ve babası tarafından sevgi ve ilgi ile büyütülen çocukların daha mutlu bireyler olması beklenmektedir.

Sonuç olarak; çocuk ile sürekli fiziksel temas içinde olmak sarılmak, koklamak, onun sizi koklamasına olanak sağlamak yani bir arada olmak bebeklik döneminde çocuğa verilebilecek en değerli kazanımlardır. Bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçtiğinde ise; her ne kadar anne, çocuk ile babadan daha önce iletişim kurmuş olsa da; mutlu bireyler için babayı da çocuk ile bütünleştirmek önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740