Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütü

 

Anne sütü bebeklerin vazgeçilmezidir. Doğumdan sonraki ilk 3 günlük süt bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi için ve bebeğin daha çabuk toparlanması için çok önemlidir. Doğumdan sonra ilk süte  ağız denmektedir. Ağız sütünün bebek için çok önemli faydaları vardır. Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Anne sütünün bebeğe az gelmesi durumunda anne süt arttırıcı takviye gıdalar kullanılabilir. Anne sütü az geldiğinde bebeğe ek gıda olarak mama verilebilir , ancak hiçbir ek gıda anne sütünün yerini tutmayacaktır.

Anne sütünün azlığı

Bir anne düzenli ve yeterli beslenemiyorsa sütü azalabilir. Doğum sonrası lohusalık depresyonu anne sütünün azalmasına neden olabilir. Emziren annenin çok fazla stresli olması ve psikolojik bozukluklar yaşaması anne sütünü azaltabilir. Uyku düzeni anne sütünü etkileyebilir. Az uyuyan ve yorgun annelerin sütü daha az olabilir.

 

Anne sütü nasıl artar?

Öncelikle emziren annelerin en önemli ihtiyacı sudur. Sütun ana maddesi su olduğundan emziren anneler günde en az 3 litre su içmelidir. Bebek gün içinde sık sık emzirilmelidir. Sağlıklı bir bebek günde en az 8 10 defa emer. Emziren anne beslenmesine dikkat etmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslenen bir annenin sütü bebek için yeterli olacaktır. Emziren anne için sulu gıdalar tercih edilmelidir.

Kalsiyum açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda kalsiyum bebeğin gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Taze sebzeler anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırır. Halk arasında yaygın olan olarak bilinen soğan kokusu nedeniyle çok tercih edilmese de anne sütü arttırmada oldukça etkilidir.

Rezene , ıhlamur ve papatya gibi bitki çaylar hem anne sütü artırır hem de bebek için rahatlatıcı ve gaz önleyicidir.

Emziren annelerin çay , kahve , sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı bebek sağlığını ve anne sütünü etkileyebileceğinden bu ürünlerden uzak durulmalıdır. Yenilen ve içilen her gıda anne sütüne geçtiği için kahve tüketimi bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk yapabilir.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanın. Kurutulmuş meyve ve kuruyemiş kullanımı anne sütünü arttırır. Hazır yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.

Kısaca bol su içmek ve düzenli beslenmek emziren anneler için ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Emziren annelerin düzenli beslenmesi hamilelik döneminde alınan fazla kiloların atılmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740