Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

 

Anne sütü bebek için en iyi besin kaynağıdır. Bebeklere anne sütü direk olarak anne göğsünden verilmesi daha uygundur. Eğer anne sürekli olarak bebeğin yanında olamıyorsa sütünü bir pompa yardımı ile sağdıktan sonra uygun koşullarda saklanması gerekir.

Anne sütü oldukça hassas bir besin olduğundan saklama koşullarına titizlikle dikkat edilmelidir. Anne sütü sağıldıktan sonra süt saklama poşetine konulup 3 en fazla 4 saat boyunca serin ve güneş görmeyen bir yerde saklanabilir. Daha uzun süre bekletilecekse buzdolabının soğutucu kısmında bekletilmelidir. Anne sütü dondurulabilir. Dondurulan anne sütü 3 ay içinde tüketilmesi gerekir. Tabi uygun saklama poşetleri ile ağzı hava almayacak şekilde kapatılıp saklanmalıdır. Anne sütünün sağıldıktan sonra poşete tarihi ve saati yazılması daha uygun olur.

 

Dondurulacak olan anne sütü poşete konurken ağzına kadar doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü dondurulan anne sütü hacim kazanabileceği için biraz boşluk bırakılmasında fayda vardır.

Dondurulmuş anne sütünü çözmek için bir kasenin içine ılık su konulup çözülmesi beklenmelidir. Dondurulmuş anne sütünü ocağa koyup ısıtmaya veya kaynatma çalışmayın. Kaynayan veya ateşe maruz kalan anne sütünün içeriği bozulabilir. Dondurulmuş anne sütünü çözmek için mikro dalga fırın gibi yöntemler kullanmayın. Anne sütünü çözmenin en sağlıklı yolu ılık suda çözülmesini beklemektir. Dondurulmuş anne sütünün çözülüp tekrar dondurulması uygun değildir.

Dondurulmayan ve buzdolabında bekletilen anne sütü bebeğe içirilmeden önce buzdolabından çıkarıldıktan sonra ılık suda bir süre bekletilmelidir. Buzdolabından çıkan soğuk anne sütü direk olarak içirildiginde  bebeği hasta edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı? (1 Yorum)

  1. Anne sütü bebekler için en değerli besin. Bebeğe sütü taze taze vermek her zaman daha sağlıklı ama çalışan anneler malesef sütü poşete koyup saklamak zorunda. Bende mecburen böyle yapıyorum çok üzülüyorum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740