Anne Sütünü Arttıran Besinler

anne sütü

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini oluşturmak için bebeğin ilk kaynaklarındandır. Anne sütünün ne derece önemli olduğu bilinen bir gerçek olduğu için anneler “sütümü nasıl arttırabilirim”  arayışlarına girerler. Bu konu çokça araştırılan bir anne çocuk sağlığı konusudur.

En Önemlisi Sıvı Tüketimi

İnsan vücudunun %75 i sudur. Bebeğiniz ilk altı ay su ihtiyacını sizin sütünüzden karşılayacağını unutmayın. Süt oluşması için sıvı tüketiminizi arttırın. Çünkü anne sütünün %87 si sudur. Su içtiğinizde vücudunuzdaki hamilelik sürecinde biriken ödemlerin atılmasını da kolaylaştırmış olursunuz. Su içmeyi sevmeyenlerdenseniz suyun içine sevdiğiniz meyvelerden atarak suyunuza hoş bir aroma verebilirsiniz.

Bitki çayları da sıvı ihtiyacınızı karşılar. Rezene çayının süt üretimi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bitki çaylarını hazırlarken demleme yöntemini kullanmanız çayınızda acı tat oluşmasını engeller.

Bebeğinizi Sık Emzirin

Her emzirişinizde meme uyarılacağı için süt üretimi artacaktır. Özellikle ilk 10 gün bebeğiniz emdikten sonra pompa ile sağım yaparak memenin daha fazla uyarılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle sezaryen doğumlardan sonra süt hemen gelmeyebilir, sütünüzün gelmesi için süt sağım pompalarını kullanmanız süreci hızlandırır.

Beslenmenize Özen Gösterin

Beslenmenize özen göstermek de en az sıvı tüketiminiz kadar önemli. İlk haftalarda gaz yapıcı karnabahar, lahana, brokoli gibi sebzelerden ve baklagillerden uzak durmak bebeğin gaz sancılarını minimuma indirir. Sonraki dönemlerde bolca baklagil çeşitlerinden tüketmeniz sütünüzün kalitesini arttıracaktır. Yeşil yapraklı sebzelerin süt miktarını arttırdığı bilinmektedir. Bol bol salata ve sebze yemeği yemeye özen gösterin.

Kuruyemiş Tüketin

Ceviz, badem ve fıstık gibi sağlıklı yağlar içeren kuru yemişler çiğ olanları tercih edildiğinde hem sütünüzü hem de sütünüzün kalitesini arttırır. Ara öğünlerinizde ayran ile birlikte kuru yemiş tüketerek hem bebeğiniz hem de kendiniz için sağlıklı besleyici tercihler yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740