Anne sütünün bebeğe faydaları

anne-sutunun-bebege-faydalari

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütü ilk ağız sütü diye bilinen kolostrum sütü ile başlar. Doğumdan sonraki ilk 3 gün hafif sarımsı renkteki kolostrum sütünün yenidoğan bebeklere oldukça önemli faydaları vardır. En önemlisi de bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolostrum sütünün sona ermesi ile anne sütü gelmeye başlar. Anne sütü  bebekler için mucizevi bir besin olarak adlandırılmaktadır. Anne sütünün içeriği bebeğin gelişimine ve bebeğin ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden ilk 6 ay bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütünün önemi büyüktür.

ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE FAYDALARI

Anne sütü bebeklerde sindirim sisteminin gelişmesini sağlar.

Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek mikroplara karşı dirençli olmasını sağlar.

Anne sütü, anne ile bebek arasında ruhsal iletişim kurar. Bu sayede anne sütünün içeriği ve kalitesi bebeğin vücudunun isteğine göre değişkenlik gösterir.

Anne sütü bebeklerde ileri yaşlarda meydana gelebilecek olan kronik hastalıklara karşı korur. Vücut metabolizmasının sağlıklı gelişmesini sağlar. Diş çürüğü, obezite, diyabet, lösemi, kalp ve damar bozuklukları ve bunlar gibi bir çok hastalığa karşı koruyucudur.

Anne sütü bebekteki alerjik gelişimi önler. Anne sütünde alerjen bir madde bulunmaktadır.

Anne sütü, bebekleri üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur. Kulak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, grip, ishal ve idrar yolu enfeksiyonları oluşumunu engeller aza indirir.

Anne sütü bebeklerde büyüme hormonunu harekete geçirerek boy uzaması ve gelişimini artırır. Ayrıca iç organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.

Anne sütü bebeklerin sinir sisteminin gelişimini ve oluşabilecek düzensizlikleri azaltır. Beyin ve motor gelişimini sağlar. Bu sayede gelişim problemlerini azaltır.

Anne sütünde bulunan antimikrobiyal etki, bebeklerin vücudunda mikrop oluşmasını önler.

Bebeklerdeki IQ seviyesi ölçümlerinde daha fazla anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka puanında önde oldukları gözlemlenmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740