Bebek Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Bebek bakımı oldukça hassas bir konu olmaktadır. Nitekim bebekler dünyaya gözünü ilk açtıklarında daha önce bulunmadığı bir ortama girdiğinde oldukça hassas olacaklardır.

Bebeklerin bakımı yapılırken de bu durum göze alınmalıdır. Ancak bazen doğru bakım yaptığımızı düşünerek istemeden de olsa bebeklere zarar verebilmekte ve onların sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilmekteyiz. Özellikle eskilerden gelme, kulaktan dolma, diye tabir edilen yalan yanlış bilgilerle doğru bakım yaptığımızı sanmakta ve yıllardır da bunu sürdürmekteyiz.

 

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Bebek bakımında kulaktan kulağa gelen birçok bilginin esasında yanlı olduğunu göreceksiniz. Birçok uzmanında vermiş olduğu bilgiler bu doğrultudadır.

 

 

Emziren anne üşütürse bebek de sütten soğuk alır. : Böyle bir durum söz konusu değildir. Anne üşütebilir, bu durum yalnızca annenin vücudunu etkiler. Sütten soğuk geçmez.

 

Emziren anne gazlı içecek tüketirse bebekte de gaz olur. : Hayır, gazlı içecekler direkt annenin midesini etkiler, süte karışması söz konusu değildir.

 

Bitki çayları süt yapar. : Sütün artışı ya da kesilmesinin çok etkeni bulunmaktadır ancak bitki çayları süt yapar demek yanlış bir ifade olur.

 

Bebek her ağladığında kucağa alınmaz. : bebek dünya ile yeni tanışmış bir varlık ve neye ihtiyacı olduğunu henüz bilmese de onun sevgiye ihtiyacı var. Bu sebeple bebeklerin anneleri tarafından sevgi ile kucaklanması gerekmektedir.

 

Süt yetersiz gelirse şekerli su verilebilir. Bu bebeği sütten uzaklaştıracaktır. Nitekim anne sütü şekerli su ile aynı tat oranına sahip değildir. Bunun yerine anne sütünü destekleyen mamalar verilebilir.

 

Bebek 40. Gününe kadar dışarı çıkarılmaz. : bebekler kendilerini toparladıkları gün itibariyle dışarı çıkarılabilir. Önemli olan doğru giydirilmemesi ve hijyenli ortamlarda bulundurulmasıdır.

Bebek Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler de gösteriyor ki bebek bakımında pek çok hata yapılmakta, bilmeden de olsa bebeklerin gelişimi yavaşlatılmaktadır. Bunu önleyebilmenin en doğru yolu bilgiyi doktorlardan almaktır.

Nitekim kulaktan dolma bilgilerin tıbbi bir değeri bulunmamaktadır. Doktorların talimatları doğrultusunda sağladığınız her bakım bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesini sağlayacaktır. Bunun ileriki yaşlar üzerinde de etkisi büyük olmaktadır.

 

Bebek Bakımı İçin Doğru Tavsiyeler

Bebek bakımı hakkında doğru bilgiler ve yapılması gerekenler!

 

  • Bebeğinizi her gün yıkayın.
  • İlk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin.
  • Anne sütü yetersiz gelirse anne sütüyle eş değer mamalar kullanın.
  • Kıyafetlerini ve onlar için seçtiğiniz ürünleri temiz tutun. (aşırı kalın veya üşütecek kadar çok ince giydirmeyin)
  • Sık sık emzirin.
  • Doktorunuza danışmadan, kulaktan dolma bilgileri uygulamayın.
  • Onu kucağınıza alın ve sevginizi ona hissettirin. Bu şekilde hareket ettiğinizde daha sağlıklı bir bebeklik dönemini bebeğinize yaşatmış olacaksınız.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Biobaby bebek bakım ürünleri yorumlar başlıklı makalemizde biobaby losyon, biobaby pişik kremi ve biobaby şampuan hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın